Mısır Unundan Bisküvi

“Yavru Gurmeye Masallar” kitabının tariflerinden biri bu. Öyküler’e Artvin’den, yerli, tohumlarıyla oynanmamış mısırlardan eski taş değirmende öğütülerek elde edilen mısır unu geldiğinde evde bayram havası esiyor. Sofralarında mısır unlu lezzetlere özellikle kuymağa yer verirlerken fazlasını da vakumlu torbalarda depoluyorlar.

Marketten, hidrojenize edilmiş yağ kullanılarak yapılan hazır bisküviler almak yerine kendileri evde doğal lezzetlerle üretim yapıyorlar. Mısır unundan bisküvi de bu doğal atıştırmalıklardan biri.

Bu tarifi öncelikle seçmemde mısır ununa olan ilgim etkili oldu sanırım. Vakfıkebir Tereyağı ile ek malzemelerden kuş üzümü ve limon kabuğu rendesiyle yaptım. Özellikle ılıkken yemenizi öneririm. O ne lezzet, nasıl kıyır kıyır! Yazar Elvan Uysal Bottoni, ellerin dert görmesin, bundan böyle sıklıkla pişireceğim bir lezzet olacak.

 

Yorumlar

 • 15 Ekim 2012 tarihinde mine(miskokululezzetler) dedi ki;

  Aylinciğim mis gibi kokmuştur harika görünüyor bu mısır unu girdiği her lezzete farklı bir güzellik katıyor ellerine sağlık yarasın ikinize sevgiler bizden…

 • 16 Ekim 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Ya Mine’m bu başka güzel bir şey oldu Allah seni inandırsın. Böyle yemek yapıp yakında da örgü örüp zaman geçireceğiz işte. Öperiz seni mis mis 🙂

 • 16 Ekim 2012 tarihinde serap dedi ki;

  Oyyyy, gülsuyu dendi mi biterim hemen orda:) Eminim ben gülsuyu koyacağım ve de kuşüzümü.. Nasıl güzel olur kimbilir.. Ellerine sağlık Aylinim..

 • 30 Ekim 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Gülsuyu ile nasıl bir lezzet oluşacak, tecrübeleri duymak isterim doğrusu. Şimdiden afiyet olsun.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: