Kırmızı Lahana Turşusu

Lokantalara gittiğimizde kışın mevsim salatası sipariş edersek; hani marul, rendelenmiş havuç yanında kırmızı lahana da gelir. Bol sirkeli, canlı renkli. İşte bu tarifte salatanın eşlikçisi kırmızı lahanayı hazırlayacağız. Üzüm yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Rengi bordomsu, tadı daha yumuşak oluyor.

Salata yemeyi ve yedirmeyi çok severim. Bu alışkanlığım ailemden gelme. Uğraşacak zaman yoksa bile hiç değilse sapları koparılmadan iyice yıkanmış bir demet maydanoz konurdu sofraya. Şimdi bu geleneği evimde sürdürmeye çalışıyorum. Adım boşuna salatacıya çıkmadı.

kirmizilahanatursusu

 

Yorumlar

 • 10 Eylül 2013 tarihinde oZGe (ozgeninoltasi.com) dedi ki;

  Aylin’im çok teşekkürler bu tarif için. Ben dışarıda yediğim bu lahanayı evde nasıl yapacağımı bir türlü bulamamıştım. Hatta bir ara, acaba bu benim aldığım mor renkli lahana değil de başka bir şey mi diye düşünmüştüm :)) İlk fırsatta hazırlayıp dolaba koyucam. Eline sağlık.

 • 10 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Özge’m, ben de evde deneyip deneyip duruyordum aynı havayı vermiyordu. Sonra bir gün lokantanın birine sordum nasıl yapılıyor diye. Temel mantığını öğrenmiş oldum. Meğer haşlanmadan yapılıyormuş. E iyi bir derdine derman oldum madem, mutlu oldum, öperim.

 • 10 Kasım 2013 tarihinde Ayşe Ar dedi ki;

  Merhaba,tarifiniz için teşekkürler,verdiğiniz tarifle biraz evvel yaptım fakat,tarifinize harfi harfine uyacağım diye “4 yemek kaşığı tuz çok olmaz mı?” diye düşünemedim.çok tuzlu oldu.o kadar yıkamam rağmen tuz bariz bir şekilde belli,üzüldüm yaa

 • 10 Kasım 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Üzüldüm emeğinizin heba olmasına. Ben epeyce yıkadım ve şimdi kullanıyorum. Tuz oranı çok değil oysa ki.Sizinki neden öyle oldu ki acaba, hay Allah!

 • 13 Kasım 2013 tarihinde Ayşe Ar dedi ki;

  Aylin hanım merhaba,hemen bir düzeltme yapayım.İlk baştaki tuz oranı hakikaten çok gelmişti,4.gün sonunda turşuya baktığımda ilk baştaki tuz oranının çok olmadığını gördüm,hatta idealmiş;çünkü sirkeyle buluşunca zaten ortada tuz tadı kalmıyor,ben karar verirken acele etmişim anlaşılan o ki 🙂 teşekkür ederim bir kez daha 🙂

 • 14 Kasım 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Aman ne sevindiiimmm, içime su serpildi 🙂 Afiyetle yeyin, sevgiler

 • 27 Kasım 2013 tarihinde demet demet dedi ki;

  yıllardır şu mor lahanadan denemediğim şey kalamamıştı ama lokantadaki tadı bulamıyordum. tarifiniz gerçekten güzel denedim oldu..yerken üzerine hafif zeytinyağı da iyi oluyor..teşekkür etmek istedim..

 • 29 Kasım 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Afiyet olsun Sevgili Demet, derdine derman olduğuma sevindim 🙂

 • 15 Haziran 2016 tarihinde HASAN DAĞDEVIREN dedi ki;

  sAYIN aYLİN hANIM.

  bEN YAPARKEN LAHANALARI İNCE İNCE DİLİMLEDİKTEN SONRA BİRAZCIK HAŞLIYDRUM. dAHA YUMUŞEK OLUYOR. BAZEN DE HAŞLARKEN İÇİNE KIRMIZI PANCAR DA KOYUYARUM.

  eLLERİNİZE SAĞLIK.

 • 01 Eylül 2016 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Ek bilgi için teşekkürler. Pancar rengi taçlandırır tabii.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: