Turşuya İlişkin Geleneksel Hatalar Neler?

Turşu, içerdiği sebzeler, özelikle lahana ve karnabahar nedeniyle kanser oluşumunu engelleyen bir yiyecek. Bununla birlikte kurulurken ve saklanırken yapılacak geleneksel hatalar sağlığı korumayı bir yana bırakın kansere bile neden olabiliyorlar.

Kurarken nelere dikkat etmeliyiz ki hem sağlıklı hem de lezzetli bir turşu elde edelim? Öncelikle cam kavanoza veya eski zamanlarda alışkanlık olduğu üzere küplere kurulmalı. Plastik kavanozlar kanserojen madde içerdiğinden tavsiye edilmiyor. Diğer konu; sebzelerin taze olması. İşin piri turşucuların dediği gibi neredeyse dalından kopmuş sebzeler ile kurulmalı. Öyle evde kalmış, pörsümüş sebzeleri, değerlendirmek için turşu kurmamalı.Kalitesinden emin olunan sirke kullanılmalı. Hatta organik üzüm sirkesi olursa daha makbul. Tuz kullanımı da önemli. Deniz tuzu ilk tercih, yoksa kaya tuzu da olabilir.

Üzerinde küf birikiyor ya zamanla, bunlar bir mantarın ürünleri ki kansere sebep oluyorlar. Engellemek için turşuları hemen tüketilebilecek küçük kavanozlarda kurmalı. Birkaç dilim taze zencefil eklenebilir. Bir de tuz miktarı biraz fazla tutulabilir.

Aşağıdaki tarifte sebze ölçüsü verdiğime bakmayın! Genel kurallara uyarak istediğiniz sebzeleri bir araya getirebilirsiniz. Yalnız salamura ölçüsü olarak şuna bağlı kalmanızı öneririm: 1 litre içme suyuna 1 çay bardağı üzüm sirkesi, 3 yemek kaşığı deniz tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker.

karisiktursu

 

 

Kaynak: TRT 1 Gıda Günlüğü “turşu” konulu program

Yorumlar

 • 15 Eylül 2013 tarihinde şehrinaz karasakal dedi ki;

  emeklerinize sağlık… benim kayınvalidem saolsun yapıyor.. ancak blog için kendim yapmalıyım…

 • 15 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim. Ben de tarhana ve ev eriştesi ile uğraşmıyorum, yapan akrabalar sağolsun.

 • 16 Eylül 2013 tarihinde filiz is dedi ki;

  salamura yaptim acur ve yesil domatesleri, tursuyu bir ay sonra yapacagim havanin sogumasini beklemeliyim, tursuya yapmadan önce tuza bastigim domates ve acurlari suda bekletmelimiyim biraz cünkü bayagi tuzlu tursumun cok tuzlu olmasini istemiyorum, bilgi verirseniz sevinirim, birde salamura yaparken yani tuza basarken karisik mi yoksa ayri ayrimi sebzeleri tuza basmaliyim, tskler

 • 16 Eylül 2013 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Doğrusu yardım etmek isterdim ancak hiç bu şekilde sebzeleri önce salamurada bekletip sonra turşu haline getirmedim. Tecrübe etmediğim bir konuda da yönlendirmek istemem sizi. Ankara’da havalar soğuduğu için ben şimdiden kurdum turşumu.

 • 30 Aralık 2014 tarihinde Emrullah Gumustas dedi ki;

  Daima toplumumuzca tüketilen bu maddenin bilimsel b ir şekilde yaklaşılmadığından, son zamanda faydasından çok tuzun zaraından bahsedilir olmaktadır. Turşucuların bile göz ardı ettiği bu konu, Turşuda C vitaminin oluşmasıdır. Tazesinde 100 mg. varsa turşusunda 110 mg. C vitamini bulunur. Kış günleri ve uzun deniz yolculuklarında ve hatta Karadeniz yöremizde Mısır tüketiminden öne çıkan hastalıkları durdurduğunu belirtmek isterim. Turşu bir portakal gibidir. Kışın Bol C vitamini ile bizleri korur.

 • 13 Ocak 2015 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Emrullah Bey bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: