Emel Başdoğan’dan Muzlu, Çikolatalı Kek

Emel Başdoğan’ı 90’lı yılların sonunda Tefal sponsorluğundaki “Sen Her şeyi Düşünürsün” programında tanımıştım. İşsiz kaldığım bir dönemde onun programlarını düzenli olarak seyredebilmek tesellim olmuştu. Hala yemek defterimde tarifleri bulunur. Şimdilerde TV8’deki “Ver Fırına” programında jüri olarak izliyorum. Arda Türkmen ile iyi bir ikili oluşturuyorlar, düzeyli, yapıcı eleştirilerde bulunuyorlar.

Başdoğan, biyoloji, sosyoloji ve felsefe eğitimi almış. 1993’te Türk televizyon tarihinin ilk yemek programı olan, Gülriz Sururi’nin sunduğu “A la Luna”nın gastronomik içeriğini oluşturmuş, yemek tarifleri tasarlamış. 1995’te Türkiye’nin ilk yemek dergisini çıkarmış. 1997 yılında Türkiye’de ve dünyada hiç bir sanayi ürünü kullanılmadan üretim yapan  ilk  pasta butiğini kurmuş. Modelli ve temalı pasta uygulamasını Türkiye’de ilk başlatan kişi olarak bir sektör yaratmış. Halen sahibi olduğu  “Foodie Emel Başdoğan” isimli  pastanenin pasta şefliğini sürdürüyor. Dünyanın önemli okul eğitimli food stylistleri arasında bulunuyor.

Emel Başdoğan’ın Ver Fırına programında paylaştığı pastamsı kek tarifini denedim, bugün onu paylaşacağım. Yabancı yemek kitaplarında içine muz konarak pişirilen tarifler çoktur. İlk denememde memnun kalmamıştım. Sanki pişmemiş bir malzeme kokusu alıyordum, rahatsız olmuştum. İkinci denemem, Başdoğan’ın tarifiyle oldu. Kek nefis, sos sunumuyla epey albenili. Hafif de olsa o kokuyu yine alıyorum. Muzun kek içinde olmasına alışamadım. Benim dediğimle hareket etmeyin, kendi deneyiminiz yaşayın. Tarifi muzsuz olarak yapmayı sürdüreceğim, içine kocaman ceviz parçaları koyarak. Yalnız muzun nemliliğini nasıl sağlarım, onu düşünmekteyim.

Kuru muzum yoktu, taze muz ve ceviz ile süsleme yaptım. Hemen yenmeyecekse muzların kararmaması için üzerine şeffaf jöle sürmenizi öneririm. İçinde yaş meyve olan kekleri kabartmak için normalden fazla kabartma tozu kullanılır. Diğer püf noktam da uzun süre dayanmazlar. Aslında bunu neden söylüyorum; kek öyle güzel ki hemen tüketeceğinize eminim.

muzlucikolatalikek

 

Yorumlar

 • 17 Aralık 2014 tarihinde Nesrin dedi ki;

  Ben muzlu kekleri seviyorum aslinda, sizinki de cok lezzetli görünüyor elleirnize saglik.

 • 17 Aralık 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Ne duruyorsunuz o zaman, mutlaka denemelisiniz. Hatta blogger arkadaşım Özge de muzlu keklere meraklı imiş ve denediği pek çoğunu http://www.ozgeninoltasi.com/ da paylaşıyor. İncelemenizi öneririm, sevgiler

 • 17 Aralık 2014 tarihinde oZGe dedi ki;

  Bayılırım muzlu keklere… Benim bir muzlu muffin tarifim var hatta gelen herkese yapıp yedirmişimdir 🙂 Geçenlerde de labneli muzlu kek denedim onu da sevdim. Bu tarifi de mutlaka yapıcam. Ben de çikolatasız yapayım diyorum. Aram yok kendisiyle de. Öptüm çok çok..

 • 17 Aralık 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Çikolata ile arası iyi olmayan biri. Var sizden bir kaç tane, Burcu Esmersoy gibi. Benim de pek düşkün olduğum söylenemez ama uzak da durmam. Yap bakalım nasıl olacak o haliyle. Öperim

 • 17 Aralık 2014 tarihinde Nurşen Aksoy dedi ki;

  nefis bir kek olmuş,ellerinize sağlık..hemen not alındı:))

 • 17 Aralık 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Afiyet olsun şimdiden, sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: