El Yapımı Çikolata Nasıl Hazırlanır?

Valonia Spesiyal Atölye’de Çikolata Ustası Erdoğan İnan tarafından verilen el yapımı çikolata workshop’ında; nazar boncuğu motifli Türk kahveli sütlü çikolata; fındıklı bitter çikolata; tahin pekmezli beyaz çikolata ve lale süslemeli sütlü çikolata yaptık.

Beşiktaş Ihlamur Caddesi üzerindeki Valonia Chocolate & Cafe’nin Spesiyal Atölyesi’ndeki yaklaşık 3 saatimiz su gibi akıp geçti. “Şunun tadına bakayım, bir de bunun!” diyerek daldan dala konduk ve sonunda ekipler halinde birer çeşit çikolata yaptık, elbette çok keyifliydi. Bununla birlikte anladık ki el yapımı çikolata hazırlamak özen, sabır ve uzmanlık gerektiriyor. Çikolatanın, malzemelerin dilinden anlamak çok önemli. Birazdan çikolataların yapımını fotoğraflarıyla anlatacağım. Bu sizde çikolata yapma hevesi doğurabilir. Tamam deneyin ama sonra işin kolayına kaçıp uzmanının kapısına dayanacaksınız.

Valonia Spesiyal Atölye’de kullanıma hazır halde her biri15 kg olan beyaz, sütlü ve bitter çikolata çarkları dönüyor. % 70-75 oranında kakao içeriyorlar.

Çikolata Ustası Erdoğan İnan, tahin pekmezli beyaz çikolatayı hazırlamak için önce bir kalıp seçti. Kağıt bardağa sütlü çikolatadan az miktarda aldı. Sonra onu mermer üstüne döküp sağını solunu toparlayarak her yerinin eşit derecede soğumasını sağladı. Ardından onu pişirme kağıdından hazırlanan kalem olarak tanımlanan huniye döktü. Kalıbın üstünde çapraz şekilde gezdirerek çizgili bir görünüm verdi, kuruması için bir süre beklemeye aldı. Hunideki kullanılmayan çikolatayı yine sütlü çikolata çarkına ekledi. Çikolata kesinlikle ziyan edilmiyor burada.

Yeni aşama beyaz çikolatadan kalıp yapmak. Bu tip çikolata diğerlerine oranla daha fazla kakao yağı içerdiğinden iki kat kalıp dökmek gerekiyor. Bunun için bol miktarda beyaz çikolata mermere dökülüyor, temperleniyor.

Çizgili kalıplara dökülüyor ve hemen ardından bir tepsi üstüne tamamen ters çevrilip kalıp içlerinden çikolata akıtılıyor. Kalıbın üstüne ve yanına nazikçe spatula ile vuruluyor.

Kalıp kurumaya alınırken tepsideki ve mermerdeki bulaşık çikolata kazınıyor, yeri geliyor kurutma makinesine benzeyen elektrikli bir aletle eritiliyor, ilgili çarka geri dökülüyor.

Bu arada dolgu malzemesi için; eşit miktardaki tahin, pekmez ve beyaz çikolata karıştırılıp naylon sıkma torbasına konuyor. Kalıpların içine üzerinde boşluk kalacak şekilde pay ediliyor.

Ne meşakkatli iş değil mi? Son aşama kalıplardaki boşlukları beyaz çikolata ile kapayıp spatula ile fazlasını almak.

Soğuk bir yerde dondurduktan sonra kalıbı zemine birkaç kez vuruyorsunuz. Ters çevirdiğinizde çikolatalar pıtır pıtır dökülüyor.

Yorumlar

 • 28 Şubat 2012 tarihinde Gönülünce Lezzetler dedi ki;

  Çikolatayı kim sevmezki ama ben beyaz çikolataya takıldım :)) nefisss görünüyor…
  Çikolata tadında günler dilerm…

 • 29 Şubat 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Teşekkür ederim, hepimiz çikolata tadında günler geçiririz umarım.

 • 28 Şubat 2012 tarihinde seda yazıcı dedi ki;

  canım ne meşakatli bir iş olduğunu yerinde görme fırsatı verdikleri için teşekkürler ,çok güzeldi ,seninde ellerine sağlık, öpüyorum Aylincim

 • 29 Şubat 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Keşke ara ara olsa bu workshoplar, pek keyifli!

 • 28 Şubat 2012 tarihinde zeynep dedi ki;

  meğer ne zor işmiş çikolata yapmak,hakikaten ustalık gerektiriyor.
  Öyle çok keyif aldım ki bu güzel etkinlikten…
  favorim fıstıklı çikolatalar oldu benim:)))
  çok öperim canım Aylin’im

 • 29 Şubat 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Evet ben de Antep fıstıklı krokanlıya bayıldım.

 • 29 Şubat 2012 tarihinde Tümay dedi ki;

  Ayyy tatları birden aklıma ve damağıma geldi. Benim yaptıklarımda tahinli pekmezli ve beyaz çikilatalı idi:) Oyy oyy nasıl canım istedi. keşke açmasaydım sayfanı:)))

 • 29 Şubat 2012 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Bu anıların aklımızdan çıkması mümkün mü?

 • 12 Şubat 2014 tarihinde like dedi ki;

  Tarif yok :-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

 • 12 Şubat 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Valla adım adım tarif yer alıyor o yazıda. Siz nasıl bir tarif bekliyordunuz acaba?

 • 07 Şubat 2015 tarihinde aysun dedi ki;

  mrb cikolata kursu veriyormusunuz bilgi alabilirmiyim

 • 16 Şubat 2015 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Merhaba, geç yanıt veriyorum affınıza sığınıyorum. Çikolata kursu vermiyorum. Gönlünüze göre eğitim alabileceğiniz yer bulmanızı dilerim, sevgiler

 • 31 Ocak 2016 tarihinde zeynep dedi ki;

  Bir çikolata hastası olarak mütişş diyorum perfect bişey çikolata yemek

 • 01 Eylül 2016 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Sizin kadar tutkun değilim sanırım. Ancak bitter olana ilgim var 🙂

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: