Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Öğrendiğimiz Zamanlardı

Çocukluğumda dışarıdan pide söyleme adetimiz ve imkanımız yoktu. Pazar günü öğleden sonra “Taş Devri”, ardından “Dallas” izler, annemin yaptığı kıymaları pideleri yerdik. Üstleri kapalı pişirirdi, fırından çıkarır çıkarmaz da Sana yağı sürerdi. Evin içinde nefis mayalı hamur kokusu, çay veya ayranla annemin elinden pidelerimizi yerdik. Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrendiğimiz zamanlardı.

Şimdiyse Ümraniye civarındaki Karadeniz pidecilerine gidip yiyoruz. Oradakilerin yeri de ayrı tabii. Ancak evde yapılanın kokusu yayıldıkça aynı zamanda da odalara mutluluk saçtığına inanıyorum.

Mayalı hamur yaparken; iyi yoğurmak ve kısa süre dinlendirmek, şekil verdikten sonra ikinci mayalanma sırasında uzun uzun beklemek önemli. Pideyi sadece kaşar peyniriyle yapabilirsiniz. Bununla birlikte yurdumuzda öyle çok çeşit, nefis peynirler var ki. Birkaçını biraraya getirip kullandığınızda pidenize farklı bir tat katmış olursunuz.

 

 

Yorumlar

 • 02 Kasım 2011 tarihinde hatice yazıcı dedi ki;

  canımmm ellerine sağlık bende niye arkadaşımı blogumda göremiyorum diyordum hep face den takip ediyorum. sewn bloggerdan mı ayrıldın? bunu da ekledim şimdi. öpüyorum sevgiler

 • 02 Kasım 2011 tarihinde Kendimce dedi ki;

  Ben hala küçük şeylerden mutlu oluyorum.Mesala evimin temiz olması,aldığım küçük bir tabak yeni denediğim bir tarif Aylinim gülen gözleri beni hep mutlu ediyor.ellerine sağlık Aylinim

 • 26 Kasım 2011 tarihinde bahar dedi ki;

  çok güzel duruyor şimdi olsa bitanecik yanınada nefis bir çay blogları gezerken harika olurdu herhalde:)))ellerine sağlık

 • 16 Aralık 2011 tarihinde Simge dedi ki;

  Küçük şeylerden mutlu olmak, işte bu pideyi yapmak kadar kolay.. kesinlikle denenmeli! hem pide, hemde mutlu olmak küçücük şeylerden..

 • 16 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Başarabilene kolay, küçük şeylerden mutlu olmak 🙂

 • 25 Aralık 2011 tarihinde Birsel dedi ki;

  Nefis görünüyor, ellerinize sağlık. Uzun zamandır pide yapmıyordum, canım çekti.
  Sevgiler….

 • 26 Aralık 2011 tarihinde zeynep dedi ki;

  Ortalama aynı dönemde yetişen çocuklar üç aşağı beş yukarı aynı cümleleri kuruyorlar belli zamanlar için.Tek kanala yetişenler şu an ile iyi bir kıyas yapabilecek durumdalar.Elimizde varolanlar hep varmış gibi yetişen bir nesle göre bizler az ile çok arasındaki denegeyi kurup diğerine neden az ya da öbürüne neden çok diyebileceğimizi de biliyoruz.Mutlu ve güzel zamanlardı ama onlara belki de böyel bakabilmek için de bugünü yaşamak lazımdı.Neyse sözü çok uzattım ama yazınız çok hoşuam gitti.Ardından o güzel lezzete de hoş bağlanmış ellerinize sağlık..

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: