Formda Patatesler

Memur çocuğum ya, maaş alınmasının kutlandığı ayın ilk günlerinde kurulan ziyafet sofrasında salçalı biftek yerdik, yanında da cola içmek ayrıcalıktı. Annem genel olarak ayın son günlerinde de patates yemeği yapardı. Hakkını yemeyeyim biraz da kıyma koyardı içine. İtiraf ediyorum; kayış gibi biftek yerine, domatesten, salçadan, biberden lezzet alan, ekmek banmaya doyamadığım bu yemeği daha çok severdim. Uzman TV çekiminde kendisiyle eski günleri yad ettik.

Basit yemektir de birkaç noktaya dikkat etmek lazım. Yemeğe eklenen su, sıcak olmamalı. Bu kabuksuz, doğranmış patateslerin dışının içine göre daha çok pişmesine sebep olur. Böylece patateslerin formu bozulur, yavaşça erimeye başlayan buza benzerler.

Bir de tercihinize bırakacağım bir konuya parmak basayım. Nişastalı yiyecekler, biraz bekleyince içindeki nişastayı yemeğin suyuna bırakır, bu da sosunun koyulaşmasına yani helmelenmesine neden olur. Helmeli yemek seviyorsanız patates yemeğinizi sabahtan yapıp akşama ikram edin derim.

 

 

Yorumlar

 • 22 Aralık 2011 tarihinde Ayşen dedi ki;

  Bak şimdi bende gittim çocukluğuma ve kurulan yer sofrasının etrafına toplaşıp pirzola misali keyifle yediğimiz patates yemeği… Bandır bandır ye… 😀 Ellerine sağlık kardişimmm…

 • 26 Aralık 2011 tarihinde ıhlamurcum dedi ki;

  Çok basit bir yemek gibi gözüksede, büyük oğlumun en favori yemeği kıymalı patatestir. Ve kimsenin yaptığını beğenmez, illa annesininkini ister. Bende patatesin her türüne sıcak soğuk bayılırım, sizinde elinize sağlık

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: