Heybeli Çorba

Ankaralılar kusuruma bakmasın, yaşamımın 8/9’u deniz kenarında geçmiş biri olarak Ankara’yı sevmek istemiyorum. Deniz kokusuna, martı seslerine hasret günler geçiriyorum. “Geçiyorduk uğradık!”, “Sayılı gün çabuk geçer!” lafları ağzımdan eksik olmuyor.

İçine İstanbul’un şeytan tüyü kaçmış, Ankaralı eşim de bu hallerimi bildiği için beni burada mutlu olabileceğimi tahmin ettiği bir yuvaya kavuşturdu. En önemlisi Defne Bebek’in büyüyeceği ortamı düşünerek de seçim yaptık. Madem ayaklarını deniz suyuna sokamayacak, bari toprakla haşır neşir olsun dedik, site içindeki villalardan birine kaçtık. Bu arada İstanbul’da villada oturmak orta gelirli bir aile için Hıdırellez’de gül ağacı altına bırakılacak bir dilek iken, Ankara’da daire fiyatına villa sahibi olunabiliyor.

Kuş sesleriyle uyandığımız, gündüz saatlerinde hayvan dostlarımıza insanlara göre daha çok rastladığımız, küçük sokaklarında rüzgar güllerinin melodileri dolanan bir yer burası. Kritik nokta, yaklaşık 3-4 km gitmeden bir bakkal veya markete ulaşamıyor olmamız. Hal böyle olunca; yiyecek-malzeme depolama, evde olan malzemelerle yemek yapma, sebze ve meyve yetiştirme yeteneklerimi geliştirmeye başladım.

Uzun lafın kısası; yeni evimde paylaşacağım ilk tarifim işte bu sebeplerle bir kış çorbası. Dondurucudaki haşlanmış kuru börülceleri değerlendiriyorum bu sayede. Bu çorbayı ne tesadüftür ki ilk kez bir İzmirli komşumun elinden Ankara’da tattım. E Ege tariflerinden biri de ondan tabii. O gün aklıma girdi, sevdiğim bir lezzet oldu. Çorbayla sulu yemek arası kıvamda, gayet doyurucu.

heybelicorba

 

 

Yorumlar

 • 07 Mayıs 2014 tarihinde Merve Şanlıtürk Kıyak dedi ki;

  Aynı duygular içerisindeyim, ekimde 3 yıl olacak Ankara’ya geleli ama hala alışamadım. Eşim bu şehirdeki tek güzel ve pozitif şey 🙂 Her gün deniz mi görüyordum İstanbul’da Adana’da Kıbrıs’ta ? (hem evet hem hayır) varlığı yetiyordu işte… Burada birilerine dert yanınca garip garip bakıyorlar yüzüme 🙂 Oh dedim yazıyı okurken, benim gibi düşünen birileri var ! Bu arada anneannem yapardı buna benzer bir çorba, adını şimdi sizden öğrendim. Çok güzeldir. Of çok gevezelik ettim.
  Sevgiler ♥

 • 07 Mayıs 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Rica ederim gevezelik ne demek, ne güzel dertleşiyoruz şunun şurasında.

 • 08 Mayıs 2014 tarihinde aynur topdas dedi ki;

  Ankaralı değilim ama çok alındım sözlerine.. Deeermişiim :))
  Ay haksızlık etmeyelim Ankara’mıza ya..ama İstanbul’un, denizin bambaşka güzelliği var elbette..:)İmkan olsa daha çok deniz kenarında sakin bir kasabada yaşamayı tercih ederdim ama..:)Arada bir Mogan gölüne gezmeye gel orda martı var 😉

  Ben burda olduğun için memnunum ^_^

 • 09 Mayıs 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Sevgili Aynur, Ankara’da mutlu olanlara sözüm yok, mutlulukları daim olsun elbette. Ben yapayanlardanım. Mogan Gölü fikri iyiymiş, gidelim tamam. Sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: