Ustasından Güllaç Tarifi

Malum Ramazan olunca ana haber bültenlerinde de sık sık yemek tarifi verildiğini görüyoruz. Geleneksel Ramazan yemeklerini ustalarına soruyorlar, onlar da sırlarını açıklıyorlar. Geçtiğimiz günlerde yine bir ana haber bülteninde, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü güllaç tarifi verdi.

İyi ve lezzetli güllaç yapmak için öncelikle kaliteli malzemelerin kullanılması gerektiğine dikkat çeken Güllü, ”İyi bir güllaç yaprağı, arkadan gelen ışığı geçirmeli, parlak ve beyaz olmalı, kıvırdığınızda esnememeli, kırılgan yapıda olmalı” dedi. Yaprakların kenarları ile orta kısmının eşit kalınlıkta olmasının da önemine değinen Güllü, kalın açılmış güllaç yapraklarının ağza hoş gelmediğini, güllaç yaprakları sütü çok çabuk emdiği için bol süt kullanılmasının olumlu sonuç vereceğini belirtti.

Güllacı hepimiz soğuk tüketiyoruz, peki ne kadar süreyle saklayabiliriz bunu biliyor musunuz? Buzdolabında 1 gün, ancak ceviz içi kullanarak hazırladıksak günlük tüketmeliyiz. Güllacın bayat olup olmadığını da koku ve renginden anlayabiliriz. Ekşimsi ve acımsı süt kokusu alınan ve sarımsı renkle kuruluk olan güllacın bayatlamış demektir.

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü’nün verdiği tarifi denedim ve sonuçtam memnun kaldım, tavsiye ederim.

 

Yorumlar

 • 09 Ağustos 2011 tarihinde Aylin dedi ki;

  bu tarifi aldım 🙂 hiç sevmezdim şu güllacı 2 senedir bayılıyorum:)

 • 09 Ağustos 2011 tarihinde Kendimce dedi ki;

  Babanga ve bebe bayılır güllaca ben çok sevmem ama onlara sözüm var yapacağım ellerine sağlık Aylinim

 • 24 Temmuz 2012 tarihinde melikenur ayyıldız dedi ki;

  bu tarif çok güzel iftarda yemeğim ardından süper gider 🙂

 • 25 Temmuz 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Eh adı üstünde ustasından tarif! Hayırlı Ramazanlar, afiyet olsun.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: