İpin Ucu Kaçarsa…

“Statüko, risk almak istemeyen ve konforlarını devam ettirmek adına her türlü yalanı üretebilecek bireyler yaratır.” diyor Onur Ünlü. Halen televizyonlarda yayınlanmakta olan “Leyla İle Mecnun” adlı televizyon dizisini de yazıp yöneten, senaryo ve sinematografisinin çatışma ve yabancılaşmadan beslendiği iddia edilen, adeta ezber bozan Onur Ünlü, son uzun metrajlı filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi için bu cümleyi sarf ediyor.

Bu ayki Sinema Dergisinde yapılan söyleşi de “Ben Türkiye’de mutlu bir aile olduğuna inanmıyorum.” tespitinde de bulunmuş Ünlü. Oysa yanılıyor. Bakın filmin vizyona girdiği bugün, yandaş medyada şu habere de rastlıyorsunuz: Cihan Haber Ajansı’nın Zaman gazetesi için 21-24 Ekim tarihleri arasında yedi bölgede yaptığı kamuoyu araştırması sonucunda halkın yüzde 59’unun gelecekten umutlu olduğu ortaya çıktı. Türkiye’deki sorunlar karşısındaki ‘iyimserlik durumu’nu sorgulayan bölümde ise yeni anayasaya destek verildiği görülüyor. Araştırma sonuçları toplumun genel olarak geleceğe umutlu baktığını, mevcut sorunların çözüleceğine inandığını ortaya koyuyor. Çalışmadaki, ‘Ailenizin ekonomik durumu bugün, düne göre nasıl?’ sorusuna yüzde 48,2 ‘daha iyi’, yüzde 26,2 ‘daha kötü’, yüzde 25,6 ‘değişmedi’ cevabı verildi.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’nde; aile bireyliği durumu, bu zorunlu olarak bir arada durmaktan kaynaklanan konforun, insanları ne hale getirdiğini izleyeceksiniz. Bir olay patlak verecek sonra ipin ucu kaçacak. Kurum ve durumlarla ince ince dalgasını geçen filmi izlerken olmayacak durumlara kahkaha atacaksınız, sonra kendinizi belki kötü hissedeceksiniz.

Filmin afişinde olduğu gibi yerçekimine karşı koyan Celal Tan ve Ailesi’ni tanıyalım: Anayasa profesörü Celal Tan Eskişehir’de; annesi, bir baltaya sap olamamış oğlu, kocası intihar etmiş, öğretmen kızı ve erkek torunu, hayatını kurtardığı, kendisinden epeyce genç olan eşiyle birlikte yaşar. Doğum gününde bir olay olur, hayatları değişir. Zamanla ipin ucu kaçar.

18. Altın Koza Film Festivali’nde Adana’dan ‘En iyi film’, ‘En iyi senaryo’ ödülü almış bir filmden söz ediyoruz. ‘Jüri özel toplu performans ödülü’nün gelmesine sebep olan kadro ise şöyle: Selçuk Yöntem, Güler Ökten, Ezgi Mola, Bülent Emin Yarar, Tansu Biçer, Türkü Turan, Cengiz Bozkurt, Alpay Şayhan, Tuğra Kaftancıoğlu. Aykırı bir film, iyi oyunculuk izlemek isteyenler beri gelsin.

Yorumlar

 • 21 Kasım 2011 tarihinde senem dedi ki;

  Yanlız afiş muhteşem olmuş. Ben önce yabacı bir film afişi sandım. Çok güzel olduğuna eminim. Bu arada tiyotralara daha fazla zaman harcamayı düşünüyorum ama buda mutlaka seyredilmesi gereken filmler listeme girdi sayenizde.

 • 21 Kasım 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  evet seyredilesi bir film

 • 26 Kasım 2011 tarihinde Serap dedi ki;

  Herşey yolunda-ymış- gibi yapan ailelerle dolu ülkemiz. Filmi henüz izlemedim ama çok istiyorum. Bir psikiyatrdan duymuştum TV’de. Çoğunlukla kaygı bozukluğu olan insanlarda görülen ‘durumu idare etme’ eğiliminin hiç sağlıklı olmadığını, patlamaların çok büyük olduğunu söylemişti. Eh, bunca güvencesiz ve kaygılı insanların olduğu bir coğrafyada, ne Celal Tan ve ailesi filmi çıkar düşünsene Aylincim..Çek çek bitmez:) Sevgiler canım..İyi akşamlar..

 • 27 Kasım 2011 tarihinde small sized cars dedi ki;

  Very awesome blog !! I couldnt have wrote this any better than you if I tried super hard hehe!! I like your style too!! it’s very unique & refreshing…

 • 28 Kasım 2011 tarihinde Rodney P. Eady dedi ki;

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • 29 Kasım 2011 tarihinde pembe kekik dedi ki;

  Bu filmi görmeyi çok istiyorum.Kadro çok iyi.Onur Ünlü’ye güveniyorum.Size de.Sevgiler.

 • 08 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Bence Onur Bey ve ben utandırmayacağız 🙂

 • 30 Kasım 2011 tarihinde Financial advisor dedi ki;

  Since researching for a short time to get a great content articles pertaining to this point . Checking out in Google I finally picked up this blog. After reading these details I’m just glad to enunciate that I’ve got a really good impression I discovered whatever I wanted. I most certainly will ensure to don’t forget this web site and take a visit consistently.

 • 06 Aralık 2011 tarihinde Berna mutlu aytekin dedi ki;

  Güzel bir geceydi. Yine buluşalım.

 • 08 Aralık 2011 tarihinde admin(Yazar) dedi ki;

  Evet tabii de ayrı yerlere oturmayalım ki. Sonra çıkışta sizi göremedim işte.

 • 22 Aralık 2011 tarihinde gulsen dedi ki;

  Statüko, risk almak istemeyen ve konforlarını devam ettirmek adına her türlü yalanı üretebilecek bireyler yaratır.” son zamanların en iyi ve doğru sözünü sarfetmiş .Bilgilendim mersii… 🙂

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: