Ataşehir’de Nereden Nereye?

Ümraniye sakini sıfatını kazanalı epey oldu. Ümraniye ilçesi sınırlarındayız, bununla birlikte Ataşehir’e de bitişiğiz. Taşındığımız gün, taşıma elemanlarına ikram etmek üzere, en yakındaki kebapçıdan alınan lahmacunlarla alış verişe başladık. Ardından semti tanıma turları attım. Oturduğumuz cadde üzerindeki marketleri, kahvaltıcıları, balıkçıyı gezdim. Hemen ardından da haftalık semt pazarına uğradım. Özetle; Türkiye’nin dört bir yanından gelen malzemeleri satan kahvaltıcıların yanı başımda olması büyük şans. Hala ağzımıza layık lahmacun satan bir yer bulamadık. Balıkçımızdan pek memnunuz, sayesinde sıklıkla, tazesinden balık tüketebiliyoruz. Anne yemeği dışında bir tarif yapmaya kalkıştığımda malzeme toparlamakta hayli zorlanıyorum. Rağbet olmadığı için fesleğen getirmekten vazgeçen marketimiz Hindistan cevizi satıyor, çünkü bol bol alınıyormuş. Semtim insanının zevkleri tez konusu olacak cinsinden.

Caddemizden az açıldık, bir bakmışız Ataşehir’deyiz. “Buraları eskiden dutluktu!” diyen duymadım. Ancak yıllar önce bir iş arkadaşımın durumuna tanık olmuştum. Ataşehir’de kiralık eve taşınmıştı, 10 yıl filan önce. Kar yağdığı gün evin önünden minibüs bile geçmediğinden işe gelememişti. Minibüsten başka ulaşım aracı da yoktu. Nerden nereye, şimdi oralarda ne siteler, ne Andromedalar var. Yazarken aklıma geldi, Ataşehir değil de Ağaoğlu koysalar ilçenin adını yeridir. Her yer Ağaoğlu binası kaynıyor. Adresleri nasıl ayırt ediyorlar acaba? Siz buraları bir de Finans Merkezi olduktan sonra görün. Şimdiden satılık ve kiralık ev fiyatlarına etki etmiş durumda.

Ataşehir ve çevresinde bir dünya insan yaşayınca alış veriş merkezlerinden, restoranlardan geçilmiyor. Onlara yenileri de eklenecek de eğlence ihtiyacı nasıl karşılanacak? Öyle ya Beyoğlu İstiklal Caddesi’ne, Arnavutköy-Kuruçeşme sahil şeridine, Kumkapı’ya epey uzak bir noktada. Eğlenmek için o kadar yol kat edip bir de dönmek, İstanbul trafiğinde bir işkence. Neyse ki bu ihtiyacı da düşünenler var. Batı Ataşehir, Ağaoğlu My World Andromeda’da hizmet veren Shot İstanbul Bistro & Lounge Bar, şık ve iddialı bir mekan.

Eh öyle de olmalılar, şimdilerde tek gece kulübü Ataşehir’in. 10:00-02:00 saatleri arasında açık kalıyor, haftanın belli günlerinde özel konseptli partiler düzenliyorlar.

Shot İstanbul’da dünya mutfağından lezzetler sunuluyor. Özellikle tapas tabağı, shot plate, batayaki soslu ızgara kalamar, Shot İstanbul spesiyal kebap mekanın öne çıkan lezzetleri.

Yemeklerdeki her sosu özel olarak hazırlıyorlar. Makarna, pizza çeşitleri, salata ve tapaslar günün her saati ulaşılabilecek lezzetler. Köpük kremayla servis edilen çikolatalı shot sufle ile vişne ve şarap soslu ayva tatlısı kulağınıza şiir gibi geldi değil mi, varın siz tadını düşünün bir de.

Benzer Yazılar

  Benzer yazı bulunmamaktadır.

Yorumlar

 • 05 Nisan 2012 tarihinde Elif Ayvaz dedi ki;

  İstanbul’a gelişlerimde Ataşehir’den geçerken burası İstanbul’a ait olmamalı diye düşünüyorum nedense. Koca koca binalar, her yer taş… Yakıştıramıyorum bir türlü. 🙁

 • 06 Nisan 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Maslak’ın da bundan aşağı kalır yanı yok. Bazı semtler böyle uzun uzun binalardan oluşmaya başladı maalesef. Her katında tek daire olan 5 katlı bir binada yaşadığımız için mutlu sayıyoruz kendimizi. Yeşillik mi? Onun için şehrin içinde sıkışıp kalmış Yıldız Parkı ve Acıbadem Korusuna düşürüyoruz yolumuzu.

 • 06 Nisan 2012 tarihinde mehtap dedi ki;

  Aslında kuzine kelimesine geldim.Artvinde kuzinemiz vardı,üzerinde çaydanlık fokurdayan,onu hatırladım.İyiki gelmişim, çok güzel bir blog.Sevgiler..

 • 06 Nisan 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Kuzinenin yolunu takip edenler burada buluşuyor, eski güzel anıları yad ediyor, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz 🙂

 • 06 Nisan 2012 tarihinde Tümayın Mutfağı dedi ki;

  Ataşehir’in de bir kısmı böyle çok şık, farklı bir kısmı da bir o kadar fena. Walla heryer karmakarışık ama marketlerin ürün getirme kararları çok komik. bende kuşkonmaz, enginar kalbi, çağla vb isteklerim biri bir gurma marketim var. Benim için sipariş ediyor eve getiriyor. Komik di mi:)))Bence bu konuda tez yazmak iyi fikirmiş:)

 • 06 Nisan 2012 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Sorma yaaa geçen gün de kedi dili bisküvisi aradım market market. Görevliler bence ne istediğimi anlamadı, öyle boş baktı kimisi yüzüme çünkü. éKedi dili isteyen müşteri de gördük ya!é diyorlardır belki hala 🙂

 • 21 Nisan 2012 tarihinde Aylin dedi ki;

  Güle güle oturun adaş.Bizim Ataşehirdeki şubede batı ataşehir Uphill Courtta ve oraya geldiğimizde lahmacunud develiden söylemekteyiz ve parmaklarımız ile yemekteyiz .Oraları çok iyi bilmediğime size yakınmı bilemedim ama çok tavsiye ederim.Bu arada Bende çok şaşırmaktayım şu Ağaoğlu olayına hiç sorma parsellemiş adam heryeri

 • 11 Aralık 2014 tarihinde EMİNE dedi ki;

  Biz de Ümraniye’de oturuyoruz 🙂 Yazdıklarınızı büyük bir heyecan ve merakla okudum acaba ilçede kaçırdığım önemli bi yer var mı diye. Bloğunuz çok tatlı ve güzel. tebrikler 🙂

 • 11 Aralık 2014 tarihinde Aylin Türkşen Aysel(Yazar) dedi ki;

  Emine Hanım Merhaba, Bloğumdan keyif almanıza sevindim. Demek Ümraniye’desiniz. 2 yıldır komşu değiliz demek, maaaleaf Ankara’da oturuyoruz. Huzurunuz, keyfiniz yerinde olsun, sevgiler

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum: