Soğumasın Diye Pideleri Kat Kat Bezlere Sarardı

Ramazan pidesinin anılarımızdaki yeri apayrı. Kokusuyla, görüntüsüyle, lezzetiyle ve çıtır çıtır dokusuyla beş duyumuza hitap ediyor. Geçen yıl bu lezzetin ekmekten ayrılan özelliklerini araştırmıştım. Merak edenleri buraya beklerim efendim.

En beğendiğimiz Ramazan pidesini almak için yollara düşenlerimiz olduğu kadar, mahallemizdeki fırın önünde uzun kuyruğa girenlerimiz de vardır. Onların lezzeti, kokusu bir başkadır ancak Mis Kokulu Lezzetler blogunun sahibi Sevgili Mine Çeliktaş’ın anısındaki gibi bazı pidelere, sevdiklerimizin kokusu siner, onları sevgiyle ve hasretle anarız. Mine’min anlatımıyla anısı şöyle: “Çocukken ramazan aylarında en çok sevdiğim, akşam üzeri anneanneme giderek onun bize her akşam aldığı, soğumasın diye kat kat bezlere sardığı Ramazan pidesinin burnumdaki kokusu. Hala bu pidelerin lezzetini ve kokusunu unutamam, bambaşkaydı.”

İftar sofrasında konuk ağırlamak için hafta sonunu tercih edenlerden misiniz? Tamam o halde; size sebzeli, etli seçeneklerin olduğu şık bir menü sunuyoruz. Önce Mis Kokulu Lezzetler Mine’min közlenmiş sebze çorbasıyla başlıyoruz. Çeşit türlü baharatı, zeytini ve tavuğu bir araya getiren, fazla uğraşa gerek kalmadan tek tencerede pişen zeytinli tavuk yahnisi ile devam ediyoruz. Suyuna pide banmak serbest. Mevsimidir diyerek zeytinyağlı bamyayı sunuyoruz. Masamızdaki şık bardaklarımızda da turunçgil şerbeti var. Tatlı olarak Maraş usulü Carte d’Or Kesme Dondurmayı ikram ediyoruz. Misafirlerden hani ya güllaç veya baklava türü tatlı getiren olursa da bu dondurma ile uyumu şık olacaktır.