Lipton Form Plus ve Ebru Şallı’yla Yaza Formda Başladık

Siyah çay içerek büyüdüm, hasta olduğumuzda da ıhlamur ve nane-limon çayları girerdi menümüze. Çalışmaya başlamamla birlikte, özellikle kışın çeşit çeşit bitki ve meyve çayları bulundurmaya başladım ofisteki masamda, baharı ve yazı getiriyordum böylece. İşi öyle abartıyordum ki bütün ofisin bitkisel çay ihtiyacını karşılar olmuştum. Yeni çeşit çıktığı an mutlaka tadına bakıyordum.

Çay dediğimiz nedir ki? Camellia sinensis ismiyle bilinen çay bitkisi işlenmesine göre dört farklı kategoriye ayrılıyor: siyah, beyaz, yeşil ve oolong. Bu bitkinin farklı iklim, bölge, toprak şartlarına ve işlenmesine göre bugün 3.000 farklı çay çeşidi bulunuyor. Bazı çaylar -Ceylon gibi- ismini bölgelerden ya da geleneklerden alırken bazı çaylar da kalitesine göre isimlendiriliyor. Bu işin siyah çay tarafı. Artık raflarda çay adı altında siyah çayların yanı sıra; yeşil çaylar, bitki ve meyve çayları, piramit poşet çaylar, form çaylar yer alıyor.  Özellikle piramit çayların ipeksi poşetine, su içinde dalga dalga aromasını yayarkenki görüntüsüne bayılıyorum.

Geçtiğimiz günlerde Lipton’un bitkisel içerikli Lipton Form Plus Çaylarının tanıtımı için düzenlenen etkinlikte, yemek, aile ve güzellik bloggerları olarak Swissotel’de bir araya geldik. Unilever Pazarlama Direktörü Leyal Eskin Yılmaz ve Lipton Marka Müdürü Sevgi Gür’den form çayları hakkında ayrıntılı bilgi alma fırsatı yakaladık.

Form çayları, vücut ağırlığı kaybı üzerinde etkisi olduğuna inanılan çeşitli bitkilerin karışımından oluşturuluyor. Bu etkilerin laksatif, idrar arttırıcı, antispazmodik etkiler olduğuna inanılmakta. Lipton Form Plus çatısı altında; şeftalili, açaili, sade, kayısılı, kiraz saplı ve limonlu çeşitleri bulunuyor.

Bu çayları tek tüketme alternatifi üzerine sıcak su dökmek değil. Buluşmada ikram edilen, Lipton Form Çaylar ile hazırlanan; tropik yaz esintisi, zencefil limon tutkusu ve kiraz güzeli adlı kokteyller, onlarla pekala da soğuk içecek alternatifleri hazırlanabileceğine kanıt oldu.  Buram buram meyve kokusuyla kiraz güzeli favorim oldu.

Lipton’un buluşmaya dair güzel ve faydalı bir sürprizi daha vardı; Ebru Şallı ile bir araya gelerek temel pilates egzersizleri yapma imkanı bulduk. Birkaç yıl önce Ebru Hanım’la Habertürk’teki canlı yayın konukluğu sırasında görüşmüştük. İnanılmaz derecede zayıf bulmuştum. Bu kez ise pilatesin faydalarının canlı kanıtı şeklindeydi. Dipdiri bir vücut, parlak bir cilt, ışıl ışıl gözler. Bunları mütevazi kişiliği ile birleştirince dingin bir yapı sergiliyor.

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin sentezi anlamına geliyor. Kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiriyor. Özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanıyor. Madonna ve Julia Roberts, Türkiye’de de Ebru Şallı fanatik pilatesçi olarak biliniyor.