Domates Güneşte Nasıl Kurutulur ve Saklanır?

Bu yıl mevsiminde yetişen domatesleri kış için çeşit türlü hazırlayıp saklamaya baş koydum. Güneşte kurutmak en gözde yöntemim. Toplamda 5 kg kuru domates elde etmek için yola çıktım. Şimdi ikinci parti domateslerim kuruyor. İlk partide 5 kg yaş domatesten 650 gr civarı kuru elde ettim.

Kuru iklim –rüzgar da varsa işimiz daha kolay-, uygun fiyata lezzetli İtalyan tipi, pazarcı jargonuyla yumurta domates, güneşli günler; domates kurutmak için gerekli olan ön koşullar. Ha bir de kiremit damınız varsa ve yukarı kolayca inip çıkabiliyorsanız daha da şanslısınız. Denilen o ki domatesler kiremit üstünde kısa sürede kururmuş.

Nemli bölgelerde yaşayanların fırında kuruttuklarını ve memnun kaldıklarını duydum. Denemedim, güneşte kurutma ile arasındaki fark nedir bilmem. Bilen varsa yorumlarını iletirse pek sevinirim.

Piyasada sebze kurutucular satılıyor. Ev tipi olanlardan Profilo KuruMax’ı büyük bir hevesle, kendime doğum günü hediyesi olarak aldım, hayal kırıklığına uğradım. Sadece makinenin kullanım kılavuzu var. Hangi sebze, meyve, et, ne sürede kurutulur, hangi ayarda gibi bilgiler yok! Tüketici Hattı’na telefon ettiğimde de sonuç alamadım. Öyle üretmişler sonra piyasada kendi haline bırakmışlar aleti, yazık! Bu markadan beklemeyeceğim bir davranış.

Neyse doğal enerjimiz güneşe dönersek. Aşağıda domatesleri nasıl kurutacağınızı anlatıyorum. Peki nasıl saklayacağız? Geleneksel yöntem; iyi kuruyan domatesleri bez torba içinde kuru bir alanda saklamak. Ancak nemli iklime sahip bölgelerde küflenme ve sineklenme olabiliyor. Diğer saklama yöntemi de; domatesleri içine kuru defne yaprağı, tane karabiber ve kişniş koyduğunuz kavanoz içine dizmek. Sonra üzerlerini kapatacak kadar zeytinyağı ile doldurmak. Kavanozun kapağını sıkıca kapamak.

domateskurusu

Domates Nasıl Kurutulur?

Malzemeler:

  • 5 kg yumurta domates
  • 1 kase iri tuz (sofra tuzu tercih etmeyin!)

Yapılışı:

Domatesleri yıkayın ve temiz havlu ile kurulayın. Dik olarak ikiye kesin. Sap bölümündeki yeşil alanı kesin. İçindeki etli, çekirdekli kısmı olduğu gibi bırakın, kabuklarını soymayın. Her birinin üzerine 1 çay kaşığı kadar tuz sürün. Kabuksuz bütün alanların tuzla kaplandığından emin olun.

domatesnasilkurutulur

Pişirme kağıdı serdiğiniz tepsilere birbirlerine değmeyecek şekilde dizin. Evinizin bol güneşli, açık alanlarından birinde kurutmaya alın. Üstlerine tülbent sererek toz ve sineklerden koruyabilirsiniz. Geceleri evin içine almayı tercih ettim, gece sıcaklığı düşük olduğu için. Hava nemli ise de aynı durum söz konusu.

İlk birkaç gün saldıkları su tepsiye akacak, bunu dökün. Domatesleri arada çevirin. Güneşin durumuna göre 1 haftadan sonra kurumuş domatesleriniz olma ihtimali yüksek.