Her Mevsim Bamya Meraklılarına

Memleketim Bursa’da sık yenen bir sebze olduğundan bamya ile küçüklüğümden bu yana barışığım. Kışın da eksikliğini hissetmemek için az bir miktar alıp dondurucuya koydum. Bu işlemi ilk kez yaptığımdan Narince bloğunun sahibi sevgili arkadaşımın tavsiyesine uydum. Meğer rahmetli babaannem ve teyzemin konservelerini hazır yemek kolaymış zamanında. İşlemler zor değil, bamya şapkalarını çıkarmak zaman alıyor. Duydum ki bunun için de makyaj kalemleri için satılan kalemtıraşlar kullanılmaya başlanmış. Kozmetik mağazalarının hepsinde var. Bıçakla tek tek ayıkladım. Bundan sonrası için köşede bamya kalemtıraşı da bulunduracağım.

Ege bölgesinde yetiştirilen Bornova bamyası sümüksü yapı oluşturmamasıyla tanınıyor.  Sapın bağlantı kısmı mor, beş köşeli, etli ve çok lezzetli. Geçen hafta Alaçatı Pazarı’nda onlara bol bol rastladım. Siz de belki dondurmak için bunu tercih edersiniz.

Bamya Nasıl Dondurulur?

Malzemeler

  • 2 kg bamya
  • 6 silme yemek kaşığı tuz
  • 2 çay bardağı sirke
  • 3 limon

Yapılışı:

Bamyaların tepelerini delikleri açığa çıkmayacak şekilde kesin. Büyük kap içine alıp üzerine tuz ekin, 1 limon sıkın, 2 çay bardağı da sirke ekleyip ovun. 30 dakika beklemeye alın.

bamyanasildondurulur_1

Süre sonunda bol suyla yıkayın. Hemen kaynar suda hafif haşlanmaya alın. Bunu nasıl yapacaksınız?

bamyanasildondurulur_2Büyük tencereye bol su koyun içine yarım limon sıkın. Bamyaların yarısını içine alın. Su bamyalarla birlikte tekrar kaynadığından itibaren 3 dakika kadar haşlama yapın. Bamyaları delikli kepçe ile bir tepsiye yayın. Üzerine yarım limon sıkıp karıştırın ve soğumaya bırakın.

bamyanasildondurulur_3

Tekrar su kaynatın. Çünkü ilk su bamyaların salyası ile kullanılmaz hale geliyor. Kalan bamyalara da aynı işlemi uygulayın.

bamyanasildondurulur_4

Birer pişirimlik olarak torbalara ayırın ki ben 3’e böldüm. Torbaların ağızlarını kapayıp dondurucuya kaldırın.