Alman Tipi Kornişon Turşusu

Küçükken annem ve babamla birlikte boyum kadar uzun bidona karışık turşu kurardık. O gün mutfak bayram yeri gibi olurdu. Rengarenk sebzeler, sirke bidonları, kaya tuzları… Epey de zaman alırdı anımsadığım. Sonra turşunun oluşma sürecinde sabretmek kalırdı. 1 aydan sonra babamla kapağını açıp kontrol etme aşamalarımız başlardı. O turşu suyu ne lezzetli olurdu. Güzel zamanlarmış. Şimdi 80’ler dizisini seyrederek anıyorum geçmişi. Geçen gün orada da kuruyorlardı, şimdiye olmuştur turşu, afiyetle yesinler 🙂

Uzun yıllar o kadar yoğun tempoda çalıştım ki, turşu kurmak nerede ben nerede! Son iki yıldır işe ara vermenin keyfini sürüyorum. Ancak taşınma telaşından kışlık hazırlamaya fırsat bulamıyorum. Neyse ki bu yılki planı bahara erteledik ve ben geç dönem de olsa hazırlıklara başladım. Öyle enim konum değil, kornişon turşusu, menemen harcı, közlenmiş biber konservesi yapabildim. Tarhana, konserve sebze, hamur filan yok tabii. Ankara’ya taşınınca bunları da yapan ekibe katılacağım umarım.

Bu kornişon turşusu, Hollanda’da büyüyen eşimin damak tadına uygun. Kühne markasını Alman tipi turşusunu yediyseniz eğer onunla aynı tadı bulacaksınız. Bildiğimiz turşulara göre tuz oranı az, hafif tatlı ve aromalı bir lezzet.