Ege Otları Yemekleri: Sıcak Ot

Geçen gün radika tarifini paylaştığımda birkaç gün sonra evimizin Alaçatı pazarına döneceğinden habersizdim. İş seyahati için sık sık İzmir’e giden eşim sonunda fırsat yaratıp bana ot getirmişti. “Ot getirmek” yerine “pazarı evi taşımıştı” desem daha doğru olur. 10’ar demet filan kaya koruğu, deniz börülcesi, deniz fasulyesi, koca bidon ayıklanmış şevketi bostan, üzerinde çiçeği körpe kabaklar. Kuru ve yaşından kekik ve adaçayı da cabası!

Halkımız sokakta #direngezi buluşmalarına katıladursun ben evde ot yıkayıp haşlıyordum mütemadiyen. Bebekli, emziren anne olmanın verdiği sorumlulukla sokaklara dökülemezken, desteğimizi iki haşlama arası, tencere tava çalan komşularıma balkon ışığımızı yanıp söndürerek katıldım.

Saatler süren uğraşlarım sonunda turşular, kavanoz kavanoz haşlamalar ve bir de tarifler kaldı geriye. Deniz fasulyesiyle konuya girersek; deniz börülcesi ile karşılaştırarak başlayayım işe adet olduğu üzere.

denizfasulyesi

Bence aroması daha farklı. Esasen ayıklama derdi yok, çünkü içinde kılçığı yok. Tuzlu olmasıyla benziyor ancak daha az tuzlu. İşte bu yüzden aman dikkat bu tarifin malzemelerinde tuz bulunmuyor. Sapları epey odunsu, bu yüzden ayıklarken uzun bir bölümünü atmanız gerekiyor. Tecrübeyle sabit bekli haşlayınca yumuşar diye umut etmeyin.

sicakotdenizfasulyesi