Zeytinyağlı Favalı Enginar

Bakla ve enginar nasıl da yakışır birbirine, pek çok versiyonda pişirilebilir. Bu kez kuru bakladan fava yaparak enginar çanağı üzerine lezzet kulesi inşa edeceğiz. Hazırlaması kolay bir tarif. Birkaç püf noktasına dikkat edince kendinizle gurur duyacağınız bir yemek yapmış olacaksınız.

Enginar kararan bir sebzedir. Çiçek halinde alıp evde temizlediğimizde hemen limon ile ovmamız gerekir. Hazır çanak halde alıyorsak zaten limonlu su içinde satıldığını göreceğiz. Kuru iç baklanın suda bekleme süresi önemli. Daha az beklediğinde kimisi pişmeyebiliyor. Ne kadar öğütsek de fava pütürlü oluyor.

Ayrıca favayı enginarların üzerine koyduktan sonra streç film veya sunum kabının kapağı ile kapatmak gerekiyor. Yoksa fava kuruyor, rengi sararıyor, donuk bir hal alıyor. Bu önlemin yanı sıra sunumun hemen öncesi zeytinyağı sürüp parlatarak ve taze kıyılmış dereotlarını üstlerine serperek de taze bir görüntü elde etmek mümkün.

favalienginar

Zeytinyağlı Favalı Enginar

Malzemeler (6 kişilik)

  • 6 soyulmuş enginar
  • 200 gr kuru iç bakla
  • 2 orta boy kuru soğan
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı beyaz un
  • ½ adet limon
  • 450 ml su
  • 1 yemek kaşığı kıyılmış dereotu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Tuz

Yapılışı:

Kuru iç baklayı yaklaşık olarak 12 saat tuzlu suda bekletin. Pişirmeden önce suyunu süzün, yıkayın. Sıçan dişi doğradığınız 1 soğanı, yarım çay bardağı ısınmış zeytinyağında, kısık ateşte saydamlaşana dek kavurun. Yarım tatlı kaşığı toz şekerini, damak tadınıza uygun miktardaki tuzu, baklaları, 250 ml sıcak suyu tencereye alın, harmanlayın. Kısık-orta ateş arası bir ısıda pişirin.

Baklalar yumuşamaya yakın tencerenin dibinin tutma ihtimali var. Bu nedenle baklalar tamamen yumuşayana kadar sürekli karıştırarak pişirin. Sonra ocağı kapatıp el blendırı ile homojenize kıvam alana kadar öğütün.

İç baklalar pişerken diğer yanda da; büyük kaseye 200 ml suyu, limonun suyunu ve unu koyup karıştırın. Temizlenmiş, çanak enginarları bu su içinde bekletin.

Kalan soğanı da sıçan dişi doğrayın. Yarım çay bardağı ısınmış zeytinyağında saydamlaşana kadar kavurun. Yarım tatlı kaşığı şekeri, damak tadınıza uygun miktardaki tuzu ve enginarları suyu ile birlikte tencerede bir araya getirin. Kısık ateşte, arada enginarları nazikçe alt üst ederek ve suyunu karıştırarak yumuşayana kadar pişirin.

Sunum tabağına enginarların suyunu yayın, üste de çanakları dizin. Ilınan favadan kaşık kaşık alarak çanakların içini doldurun. Kıyılmış dereotlarını üstlerine serpiştirin. Son olarak üstlerinden zeytinyağı gezdirip parlaklık verdikten sonra ikram edin.