Yılbaşı Menüsü İçin Yoğurtlu Meze Önerisi

Ramazan’da iftar , yılbaşında kutlama için ev dışında restoranlarda yemek yemeyi sevmem. Aynı anda çok kişiye hizmet verildiğinden, hem lezzet hem de hizmet kalitesi düşer. Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Uzman Diyetisyen Binnur Okan, yılbaşı kutlamaları ile ilgili haklı uyarılar içeren bir demeç gönderdi. Besin zehirlenmelerine dikkat çekiyor. Okan: “Çok sayıda yemek servisi yapılacak yerlerde hazırlıklar çok önceden başlıyor. Bu yoğunlukta uygun şekilde bekletilmemiş besinler kolaylıkla bozulabilir, salatalar ve sebzeler iyi yıkanamayabilir. Özellikle mayonezli salatalar, mezeler, et/tavuk/balık gibi hayvansal kaynaklı besinler ve krema içeren pasta-tatlılar bakterilerin çok daha fazla bulunup çok hızlı üreyebildiği besinlerdir. Gebeler, emziren anneler, yaşlılar ve çocuklar daha fazla risk altındadır ve bu besinleri tüketirken ve restoran seçerken çok daha hassas olmalıdır.” diyor.

Bu devirde dışarı çıkmak zor. Eş dost, akraba evde toplanacağız derseniz de bu kez zengin içerikli akşam yemeği konusunda önlem almalıyız. Uzman Diyetisyen Binnur Okan, yemekten 2-3 saat önce yenilen doğru bir ara öğünün yemeklerin cazibesine kapılarak kontrolü kaybetmemize engel olacağını aktarıyor. Yemek yaparken tadına bakmak değil kastettiği; tam buğday/kepek ekmeği ile beyaz peynirli sandviç veya tost ile bir bardak süt veya ayran tüketmek, bunların yerine mutlaka süt veya yoğurtla birlikte tüketilecek bir porsiyon meyveye eklenen yulaf ezmesi veya kepekli grisini.

Yine en sık yapılan hatalardan biriyse; normalden fazla miktarda veya daha yoğun içerikli bir akşam yemeği tüketmeyi planladığımızda, o günün ve hatta bir sonraki günün diğer öğünlerini kısıtlayarak denge kurmaya çalışmak. Oysa telafi yöntemimiz öğün atlamak veya vücudumuzu kıtlığa sokmak değil, egzersiz yapmak olmalı. Okan, her gün yürüyüş yaptığımızı varsayarak yılbaşı ve yeni yılın ilk günü fazladan yapacağımız birer saatlik yürüyüşler ile denge kuracağımızı söylüyor.

Yılbaşı gecesine ne kaldı ki? Mönü hazırlayanlara yardımcı olayım, yapımı kolay yoğurtlu bir meze paylaşayım.

yogurtlumantar