Yılbaşı Sofrası İçin Değişik Meze

Sizlere değişik yılbaşı mezeleri sunabilmek için bu ara tanıdıklarımı sorup soruşturuyorum. Bu tarif Canım Yengem’den geldi. Denedim, afiyetle yedim, tavsiye ediyorum, teşekkür ederim.

Tadının yanı sıra kırmızı parlak rengiyle de yılbaşı sofrasına yakışacak, kolayca hazırlanabilen bir meze bu. Şimdi aktaracağım bazı konulara dikkat ettiğinizde ilk yapışınızda da nefis bir sonuç elde etmeniz mümkün. Mezenin tuzunu, kullandığınız kuru domates ve peynir etkileyecektir. Nasıl mı? Domates kurutulurken tuz kullanılmış olabilir. Haşlasanız da içeriğinde tuz kalabilir. Bu sebeple domatesin haşlama suyunu atın. Kuru üzümler için taze sıcak su kullanın. Domates tuzlu değilse aynı suyu kullanabilirsiniz.

Aldığım bir peynir-şarap uyumu eğitiminde edindiğim bilgidir; peynir kullanacağınız yerlerde birbiriyle uyumlu birkaç çeşit kullanırsanız lezzeti bir adım öteye taşırsınız. Börek içlerimde bu tavsiyeye uyuyorum. Bu mezenin orijinalinde kullanılan peynir koyundan yapılan Ezine peyniri. Bakmayın ben de evdeki, pek sevdiğim az tuzlu Manyas peynirini kullandım. Hem koyun tadını hafifletmek hem de karışım ile lezzeti artırmak için Ezine koyun peynirinin yanı sıra, sert ve yağlı bir peynir çeşidi ekleyebilirsiniz.. Tuz oranına dikkat edin yine. Fazla ise dağılmasına izin vermeden suda bekletin ve fazla suyunu alın.

Üzüm, dolmada kullanılan kuş üzümü değil. Çekirdeksiz, siyah, yaklaşık fındık büyüklüğünde olan üzümler.

Zamanın birinde Antakya’dan getirttiğim nar ekşisi ile caaanım kısırı rezil etmişliğim vardır. Çünkü nar ekşisi, çok ekşi ve koyu idi. Piyasada satılan nar ekşisi sosunun tatlı ve ekşi dengesine ve rengine ihtiyacım vardı oysa. Has nar ekşisi kötü değildir elbette, sadece önceden tadıp tatlı-ekşi dengesi nasıl bir kontrol etmek lazım.

Her malzemenin üstünden tek tek geçmiş oldum. E iyi malzeme seçince sonucu hemen hemen garantilemek mümkün. Haydin kolay gelsin sizlere.