Mantarlı Taze Börülce Yatağında Kuzu Izgara

Bahar ve yaz aylarımın vazgeçilmez iki sebzesinden biridir taze börülce. Kulakları çınlasın diğeri de semizotudur. Ki tohumlarını bu hafta bahçemize diktim. Olimpos’tan topladığımız börülce tohumlarının keyfini ise 1,5 aydır bekliyordum. 7 Nisan da bile kar yağan bir şehirde yaşayınca onlar da haklı tabii. Gündüz sıcaklıkları 20 derecelere varınca hemen kendilerini gösterdiler. Umarım bol bol ürün alabiliriz.

tazebörülcetohumu

Taze börülceyi daha çok zeytinyağlı ve haşlayıp soslayarak meze olarak tüketiyoruz. Yeni tarif arayışlarım sürüyor tabii. Bu tarif de aslında taze börülceyi farklı, daha çok nasıl tüketirim ihtiyacından doğdu. Bakmayın afilli göründüğüne, püf noktalarına dikkat edince yapması kolay.

ızagarakuzutazebörülce

Mantarlı Taze Börülce Yatağında Kuzu Izgara

Malzemeler (2 kişilik)

  • 400 gr ızgaralık kuzu eti
  • 500 gr taze börülce
  • 250 gr mantar
  • 4-5 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • Karabiber
  • Biberiye
  • Tuz

Yapılışı:

2-3 cm kalınlığında dilim kesilmiş (döverek inceltilmemesi makbul) kuzu etlerini; 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı, bir çimdik karabiber, bir çimdik deniz tuzu ve yarım çay kaşığı biberiye ile karıştırın. Kapağını kapatarak buzdolabında yarım saat kadar beklemeye alın.

Taze börülceleri yıkayın, fazla sularını süzün. Elinizle ayıklamaya başlayın. Saplarını koparın, ortadan ikiye bölün. Çıtır çıtır, taze olduklarından bu işlemleri bıçak kullanmadan yapabileceksiniz.

Börülceleri buharda pişirin. Ben bunun için tencere içine yerleşen buharlı pişirme aparatını kullandım. Tencere dibine, aparata değmeyecek kadar su koydum. Aparatını yerleştirip börülceleri üstüne yerleştirdim. Su kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika pişirmek yeterli oldu. Siz süreyi börülceler damak tadınıza uygun miktara gelene dek uzatabilirsiniz. Börülceleri pişme işlemlerinin durması, renklerini korumaları için pişer pişmez soğuk, hatta buzlu su içine alın. 2 dakika kadar bekletin suyunu süzün.

Mantarları nemli bez ile iyice silin ve iri dilimleyin. Sarımsak dişlerinin kabuklarını soyup halka halka kesin. Tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağını alın ve kızdırın. Tabii dumanı çıkacak kadar değil. Mantarları tavaya alın, yüksek ısıda, sık sık karıştırarak pişirin. Bu yöntem ile mantarlar içlerindeki suyun tamamını salmayacaklar.

Mantarların rengi hafif karamelize olmaya başladığında; tereyağını, börülceleri ve sarımsakları ekleyin. Börülceler de kızarınca garnitür hazır olacak.

Döküm tavayı ocağın yüksek ayarında iyice ısınmaya alın. Elinizi tavaya yaklaştırıp kontrol edin, tamamen ısındıysa ekstra yağ kullanmadan etleri üzerine yerleştirin.  Onlara hiç ellemeden 3 dakika kadar pişirin. Başta tavaya yapışık olan etler bu sürede mühürlenip tavadan kolayca kalkacaklar.

Etlerin diğer yüzlerini çevirin. Renkleri döndüğünde ocağı orta ayara alıp pişirmeyi sürdürün. Bundan sonrası damak tadınızla ilgili. Kuzu eti çabuk pişer bunu aklınızda bulundurun. Etlerin pişip pişmediğini kontrol için; çatal veya bıçak batırmayın, maşa ile üzerine bastırmayın. Bunlar, içindeki suyun dışarı çıkmasına ve etinizin kuru olmasına neden olur.

Pişen etleri tavadan alıp 1-2 dakika beklemeye alın. Böylece içindeki su homojen şekilde dağılır.

Servis tabaklarının altına taze börülce garnitürünü koyun. Üzerine de et dilimlerini yerleştirin. Son olarak taze öğüterek deniz tuzu ve karabiber serpin. Ekstra parlaklık ve tabii kalori talebiniz varsa yemeğiniz üzerinde zeytinyağı da gezdirebilirsiniz.