Yıl Boyunca Mutfak Akademilerinde Piştim

Geçtiğimiz günlerde katıldığım “İglo ile Pratik Lezzetler Workshop”ında, sarımsakları bıçak sırtıyla ezerken birden farkındalık yaşadım. Yıl boyunca MSA Mutfak Sanatları Akademisi, EKS Mutfak Akademisi ve Serkan Bozkurt Chef’s Table’da katıldığım etkinliklerde; mutfak profesyonelleri ve yaşamları, yemek pişirme ve sunum teknikleri, malzeme hazırlıkları, eşleştirilecek sebze, meyve ve baharatlar, yeni mutfak aletleri vb. konularda ne kadar da çok bilgi edinmişim ve yetkinlik kazanmışım. Gelişimimi sağlayanlara ve aracı olanlara gönülden teşekkür ederim.

Sarımsakları bıçak sırtıyla ezmeyi de muhtemelen Şef Barış Aytekin’den öğrenmiştim. Bir İglo etkinliğinde daha onun önderliğinde İglo Bahçe Bezelyeli tart, Uzak Doğu soslu sebze yatağında İglo Deniz Levreği ve körili, Hindistan cevizli İglo Gurme Karides güveç pişirirken bunlar geçiverdi aklımdan.

O akşam İglo Danışmanım, Tijen’imle hasret giderdik, Özge ile tanıştık, Nursen Hanım’la da kaynaştık. Ekip keyifliydi, EKS Mutfak Akademisi Editörü ve Sosyal Medya Danışmanı Ebru’mun (Atlan Tecirlioğlu) elinin değdiği menü oldukça farklıydı. Yemeklerin her birini kolayca hazırlayıp afiyetle yedik. En beğendiğim lezzet; Körili ve Hindistan cevizli İglo Gurme Karides Güveci tarifiyle sizi de bu keyfe ortak olmaya davet ediyorum. Hindistan cevizi sütü, krema yerine kullanılabilen bir malzeme. Aroması yanınıza kar kalıyor. Yılbaşı sofralarınız için şık bir ara sıcak olabilir.