Salata Sosunun Püf Noktası

EKS Mutfak Akademisi sıklıkla uğradığım ve sözünü ettiğim yerlerden biri biliyorsunuz. Özellikle Şef Barış Aytekin’den öğrendiklerimin haddi hesabı yok, sağolsun. Akademide çeşitli markaların sponsor olduğu kurslar düzenleniyor. Erikli de bu markalar arasındaki yerini aldı. Suyun yemeğe kattığı lezzete dikkat çekmeyi planlıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde akademideki ilk kurslarına katılma şansı edindik. Önce dalyan gibi bir somonun temizlenip kelebek dilimlerine ayrılışını izledik. Ardından da “sebze sotesiyle sunulan portakal soslu somon bifteği”, “deniz mahsüllü risotto”, “hindiba salatası” ve “un helvası” yaptık.

İyi Salata Nasıl Yapılır?

Yeşilliklerin üzerinde su kalmaması için salata kurutucu kullanmaya başladık yavaş yavaş değil mi? Bu hem yeşilliklerin suyla uzun süre temas edip vitaminlerini kaybetmelerine engel oluyor hem de sosun sulu yüzeylerinden akıp gitmesinin önüne geçiyor. Sos malzemelerinin ayrı bir kapta karıştırılıp yeşillikler üzerine dökülmesi gerektiğini biliyoruz. Hatta makbul olan; sosu ve yeşillikleri geniş bir kapta ellerimizi daldırıp nazik hareketlerle iyice karıştırmak, sonra servis kaselerine almak. “Erikli ile Derin Lezzetler Kursu”nda, Şef Barış Aytekin’den iyi salata yapımına ilişkin bir bilgi daha edindim. Sos malzemelerini, artık ne varsa; sirke, limon, tuz, karabiber, sarımsak, hepsini blenderden geçirerek köpürteceğiz. Böylece sos içinde zeytinyağının gireceği hava boşlukları oluşacak. Yağı da ağır ağır köpürterek karışıma ekleyeceğiz. Bu bilgiler üzerine bir salata tarifi yakışır değil mi?