Turşuya İlişkin Geleneksel Hatalar Neler?

Turşu, içerdiği sebzeler, özelikle lahana ve karnabahar nedeniyle kanser oluşumunu engelleyen bir yiyecek. Bununla birlikte kurulurken ve saklanırken yapılacak geleneksel hatalar sağlığı korumayı bir yana bırakın kansere bile neden olabiliyorlar.

Kurarken nelere dikkat etmeliyiz ki hem sağlıklı hem de lezzetli bir turşu elde edelim? Öncelikle cam kavanoza veya eski zamanlarda alışkanlık olduğu üzere küplere kurulmalı. Plastik kavanozlar kanserojen madde içerdiğinden tavsiye edilmiyor. Diğer konu; sebzelerin taze olması. İşin piri turşucuların dediği gibi neredeyse dalından kopmuş sebzeler ile kurulmalı. Öyle evde kalmış, pörsümüş sebzeleri, değerlendirmek için turşu kurmamalı.Kalitesinden emin olunan sirke kullanılmalı. Hatta organik üzüm sirkesi olursa daha makbul. Tuz kullanımı da önemli. Deniz tuzu ilk tercih, yoksa kaya tuzu da olabilir.

Üzerinde küf birikiyor ya zamanla, bunlar bir mantarın ürünleri ki kansere sebep oluyorlar. Engellemek için turşuları hemen tüketilebilecek küçük kavanozlarda kurmalı. Birkaç dilim taze zencefil eklenebilir. Bir de tuz miktarı biraz fazla tutulabilir.

Aşağıdaki tarifte sebze ölçüsü verdiğime bakmayın! Genel kurallara uyarak istediğiniz sebzeleri bir araya getirebilirsiniz. Yalnız salamura ölçüsü olarak şuna bağlı kalmanızı öneririm: 1 litre içme suyuna 1 çay bardağı üzüm sirkesi, 3 yemek kaşığı deniz tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker.

karisiktursu

 

 

Kaynak: TRT 1 Gıda Günlüğü “turşu” konulu program