Oklava Kullanmadan Erişte Nasıl Yapılır?

Zamansız öten horoz misali bir paylaşım bu, farkındayım. N’apayım kalmış kıyıda köşede, hem taze olarak da yenir ya erişte. İsteyen ağustos ayında kış hazırlığı olarak yapsın, keyfiniz bilir. Tam buğday unu yazdım malzemelere de tabii siz istediğiniz türde un ile yapabilirsiniz. Modern çağın alet edevatlarını kullanabileceğiniz, oklava ile hamur açmak zorunda kalmayacağınız pratik bir tarif bu.

Erişte Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kg tam buğday unu
  • 1 kase beyaz un
  • 1,5 su bardağı içme suyu
  • 6 orta boy organik yumurta
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Ayrıca makarna açma ve düz yüzeyli tost makineleri

Yapılışı:

Yumurtaları tek tek kaseye kırıp çırpın. Unu yoğurma kabına eleyerek koyun. Tuzu ilave edip karıştırın. Ortayı açarak bir havuz oluşturun. Buraya yumurtaları ve suyun ¾’ünü dökün. Yoğurmaya başlayın. Gerekiyorsa kalan suyu da ekleyin. Ele yapışmayan bir hamurunuz olmalı.

Beyaz un serptiğiniz tezgaha aldığınız hamuru 5 dakika kadar yoğurun. Tıpkı buradaki videonun son dakikalarında gösterdiğim gibi. 10 bezeye ayırıp üstünü kapatarak yarım saat dinlenmeye alın.

Bu arada makarna açma makinenizi tezgaha sabitleyin. Tost makinesine düz yüzeyleri takın. Az ısıda beklemeye alın. Bunun yerine saç tava da kullanabilirsiniz.

Bezenin birini bolca unlayarak makama açma makinesiyle açın. İlk 3 derecede bolca unlamanız yeterli. Kalan dereceler için unlamayın. 6 numaradan da geçirdiğinizde tost makinesinin yüzeyine koyarak pişmeye alın.

Hafif kabacıklar oluştuğunda diğer yüzünü çevirin. Pişenleri tek kat olarak temiz bez üzerinde kurumaya alın. Sıcaklığını verirken ter atıyorlar çünkü.

İstediğiniz ende cetvel kullanarak bloklarlara bölün. Onları da üst üste dizip ince ince kesin. Bu halleriyle taze olarak hemen pişirebilirsiniz. Bu tarifteki malzeme elbette ki bir kısmını ayırmayı gerektirecek. Kuru bir alanda, sofra bezi üzerinde olabildiğinde tek kat olarak kurumaya alın. Erişteleri zaman zaman alt üst etmeyi ihmal etmeyin.