Badalan Fasulyeden Turşu

Badalan fasulye ile ilk karşılaşmam Ankara’da oldu. Taze fasulyenin bir çeşidi, açık sarı, hatta bej rengi. Ayşe kadın fasulye gibi içindeki taneler belirgin. Bakla da olduğu gibi taneler irileştikten sonra ayıklanıp dış kabukları olmadan tüketilebiliyor. Kendisini tanıyanların ortak kanısı, çok lezzetli olduğu yönünde.

Badalan fasulyeyi ilk alışımda bir arkadaşım turşusunu yapmamı önermişti. Aklıma yer etmiş demek. Aniden çıkan bir seyahat planı nedeniyle evdeki sebzeleri saklama yollarını ararken, badalan fasulye için kararı hemen veriverdim. Nasılsa yeşil taze fasulyeleri daha sonra alıp kurutacaktım, beyazı da turşu yapaydım.

Taze fasulyeden turşu yaptığım ilk yıl acemilik etmiş bol tuz kullanmıştım. Onları turşu olarak yemek mümkün değildi. Bunun üzerine var olan Karadeniz Mutfağı tariflerini; fasulye turşusu kavurmasını ve mısır unlu taze fasulye turşusu kızartmasını elbette ki tuz eklemeden pişirip tüketmiştim. Bir de etli bulgur pilavının içine koyarak nefis bir tarif çıkarmıştım ortaya. Blogtaki bu tarifleri anımsatmam gözünüzü korkutmasın, aşağıdaki tarifin tuz ölçüsü yenilebilir düzeyde!

tazefasulyetursusu