EKS Mutfak Akademisi Koşuyolu’na Hoşgeldi

Validebağ Koşuyolu, özellikle son bir kaç yıldır oldukça hareketlendi. İtalyan Restoranı Rosario, Kirpi ve Parfe Cafe’ye Ceviz Ağacı Pastanesi, Ege mutfağından örnekler bulacağınız Radika eklendi. Yakın geçmişte açılan pastane, kebapçı, cafe ve restoranları takip etmekte güçlük çekiyorum desem yeridir. Ne bereketli bir muhittir ki sürekli yatırım yapılıyor. Bu kadar yer var, inanın o kadar da müşterisi var, hayırlı kazançlar olsun.

İstanbul’da yaşayan, yemek eğitimleriyle ilgili olanlar “Hobimle Mutluyum Lezzet Okulu”nu bilir. Bu merkez de kısa bir süre önce Koşuyolu’na taşındı ve artık EKS Mutfak Akademisi olarak hizmet vermeye başladı. Akademinin sahibi Şef Eyüp Kemal Sevinç, Koşuyolu’nun mimarisine uygun bir seçim yapmış ve 3 katlı müstakil binalardan birini seçmiş. Çok hoş, geniş bir bahçeleri var, çeşit türlü bitki ekmişler.

Öncekinde olduğu gibi bu akademide de profesyonel eğitimlerin yanı sıra amatör programlara da yer veriliyor. Bunların yanında akademide “Şirketçe Pişiriyoruz” ve “Ailece Pişiriyoruz ve Yiyoruz” gibi eğlenceli konseptler çerçevesinde de yemek atölyeleri düzenleniyor.

Geçtiğimiz günlerde katıldığımız “Hareli Likörler” ile tatlılar pişirdiğimiz atölye çalışmasında hayırlı olsun dileklerimizi iletme fırsatı bulduk. Şef Elif Erbaş yönetiminde Hareli Likörler ile sufle, sakızlı muhallebi, krem brüle ve trüf hazırladık. Evde acıbademli ve portakallı çeşitlerini mutlaka bulundururum ki kek, tatlı ve içeceklerde kullanabileyim.

Hare Vişne Likörü ile hazırladığımız sakızlı muhallebi favorimdi. Siz başka başka ne tarifler var dersiniz, burayı ziyaret etmenizi öneririm.

Malzemeler:

  • 5 damla sakızı,
  • 500 gr toz şeker,
  • 2 litre süt,
  • 80 gr pirinç unu,
  • 80 gr mısır nişastası,
  • 150 gr çekirdekleri çıkarılmış vişne,
  • 15 cl Hare Vişne Likörü

Yapılışı:

Bir tencereye, toz şekeri, damla sakızını ve sütü (1 bardak kadarını ayırıp) alıp ağır ateşte karıştırarak kaynatın.

Pirinç ununu ve mısır nişastasını bir kasede karıştırın. Ayırdığınız sütü ekleyip pürüzsüzleşene dek karıştırın. Tencerede kaynayan karışımdan azar azar ekleyip kasedeki karışımı ılıtın. Ardından ip inceliğinde tencereye döküp bu arada karıştırmayı ihmal etmeyin. Muhallebi kıvamına gelip bir taşım kaynadığında tencereyi ocak üstünden alın. Likörü ekleyip karıştırın.

Uzun, şeffaf bardakların yarısına dek muhallebi dökün. Araya vişne ekleyin.

Kalan muhallebileri de dökün, en üstü birer adet vişne ile süsleyin. Buzdolabında soğumaya alın.