Aşk Tanrıçası’nın Yemek Okulu

Bir dönem New York’ta kitap editörlüğü yapan Melissa Senate, şimdilerde ABD’nin Kanada sınırında bulunan Maine eyaleti kıyısındaki evinde kitap yazıyor. Orijinal adı “The Love Goddess’ Cooking School” olan “Aşk Tanrıçası’nın Yemek Okulu” adıyla çevrilen kitabının mekanı da Maine Mavi Yengeç Adası. İtalyan asıllı Camilla Constantina ve torunu Holly Maguire’nın başından geçenlere tanık oluyoruz.

Aşçılığının yanı sıra kehanetleriyle de ilgi toplayan Camilla’nın torununa 16 yaşındayken baktığı fal ilginç bir iddia içerir: Holly’nin gerçek aşkı, İtalyan lezzetlerinden biri olan “sa cordula”layı seven dünya üstündeki sayılı insanlardan biri olacak. Holly, baharatlı tereyağında sotelenmiş kuzu bağırsağı ile soğan, domates ve bezelyeden yapılan bu yemeği 3 kez yeme teşebbüsünde bulunur ve her defasında iğrenç olduğuna karar verir.

Fotoğraf http://www.laviadelgusto.it sitesinden alındı

Her kehaneti tutan büyükannesinin ağzından çıkan bu iddia Holly’i umutsuzluğa sürükler. İtiraf etmeli ki hayatına giren adamlara bu yemeği yedirmiş ve kehanetin gerçekleşmesi için umut beslemiş, girişimleri hüsranla sona ermiştir.

Son ilişkisinin acısını dindirmek için kendini Mavi Yengeç adasına atar. Kısa süre sonra çok sevdiği büyükannesinin ölümüyle İtalyan mutfağı dersleri verilen ve paket makarna servisi yapılan dükkanın “Camilla’nın Küçük Mutfağı”nın sahibi oluverir. Çocukluğunda her yaz bir ayını Mavi Yengeç Adası’nda büyükannesiyle beraber geçirmesine, yemek pişirirken yardım etmesine, arkası görünecek kadar ince hamur açabilmesine ve hangi makarnaya hangi sosun yakışacağını bilmesine karşın aşçı değildir. Büyükannesinin muhteşem yemeklerle dolu tarif defteri ile geçmişe ışık tutan günlüğü, Holly’nin inancıyla birleştiğinde mutlu sona erişilir. Evet, gerçekten “sa cordula” seven bir erkek bulur.

Kitap beyaz dizi tadında, pembe bulutlar üstünde okuyorsunuz. Ada yaşamı, sevdiğin uğraşının işin haline gelmesi hayalime paralel unsurlar. Yemeklere elimizin lezzetini, sevgimizi katmaktan söz ederiz ya zaman zaman. Camilla’nın tariflerini yapmak için de kah hüzünlü bir anı kah tutkulu bir dileği malzeme olarak katmak gerekiyor. Kitapta sıklıkla konu edilen, kahramanların yapmaya uğraştığı; Milano usulü tavuk ve risotto, Holly’nin kırık kalp salatası ile Camilla’nın Küçük Mutfağı’ndan tiramisu, kitabın son sayfalarında malzemeleri ve yapılışlarıyla aktarılıyor.

Aşk Tanrıçası’nın Yemek Okulu

Yazar: Melissa Senate

Çeviren: Nilgün Birgül

Martı Yayınları, Mayıs 2012