Yavru Gurmeye Masallar

Çocuklar için yemek kitabı olarak sunuluyor “Yavru Gurmeye Masallar”. Bununla birlikte yetişkin olarak da gayet keyifle okudum. Tariflerinden de epeyce yararlanacağım.

Kitap, yazar Elvan Uysal Bottoni ve çizer Emine Bora’nın eseri. Bottoni, zamanında Alice tv kanalında iki yıl boyunca Türkçe Yayın Sorumlusu olarak çalışmış, 2009’da “Mamma Mia-İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey” kitabını yazmak için işinden ayrılıp yollara düşmüş. Bora ise kişisel sergiler açmış ressam, uzun yıllardır çeşitli yayınevleri için çocuk kitapları illüstrasyonları yapıyor. Yazdığı ve resimlediği “Dostum Badi” ve “Ali’nin Sıkıntıları” adlı çocuk kitapları bulunuyor. Emine Bora “Yavru Gurmeye Masallar”ı, çizimleriyle neşeli hale getiriyor. Bir de renkli olsalardı tadından yenmezlerdi, en nihayetinde yemeklerden söz ediyoruz.

Kitaba gelirseeek… Öykü’nün Kerem adlı bir kardeşi, mutfakta maharetli anne ve babası var. Öykü yemek konusunu çözmüş, hatta gurme olmuş bir çocuk. Gelgelim Kerem, ailenin ayıla bayıla yediği lezzetlere çeşit türlü bahanelerle burun kıvırıyor. Öykü konuyu anne ve babasıyla işbirliğine girerek, yemek hikayeleri yazıp onları gösteri halinde kardeşine sunarak çözmeye çalışıyor. Bu yöntemle Kerem’e yedirilen sebzeler arasında; enginar, kabak, sarımsak, balkabağı, domates, pırasa, bezelye ve ıspanak bulunuyor.

Kitapta yanlış hesaplamadıysam 18 tarif bulunuyor. Her biri de organik, doğal lezzetlerle ve yöntemlerle hazırlanmaya özen gösterilen tarifler. Yazar Bottoni’nin 2000’den bu yana Roma’da yaşamasının etkisiyle olacak, İtalyan Mutfağı’ndan sarımsaklı ekmek, pizza tarifleri de yer alıyor. Tarifler arasında en fazla dikkatimi çeken, Öykü’nün Müjgan Teyzesi’nin pırasa tarifi oldu. Bu sebzeyi nohut ve bol biberiye ile bir araya getirmek kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Hala da tereddütteyim aslını söylemek gerekirse.

Yapı Kredi Yayınları’ndan 8 yaş ve üstü çocuklar için çıkan kitap bugün itibariyle 9 TL.’den satışa sunuluyor.