Erkeğin Kalbine Giden Yol Midesinden Geçer Derler Ya, Bundan Büyük Palavra Yok!

Nuar, patates püresi, zeytinyağlı enginar ve roka salatası…

Beuf stragonof, zeytinyağlı pırasa, bademli pilav, zeytinyağlı havuç ezmesi, şakşuka, marul söğüş…

Kuzu yahni, bulgur pilavı, cacık…

Sonunda bir bardak su!

Bu menülerin her birinin özel bir anlamı var radyo programcısı, televizyoncu ve yazar Funda Özkalyoncu için. İlkini aşkla hazırlıyor. İkincisini, ihanete uğrayıp kabul etmeyip aşkını takip ettiği ve yüzleştiği dönemde aşkını sofrasına bağlamak için pişiriyor. Sonunda kabulleniş yemekleri geliyor ve ilişki bitiyor.

Funda Özkalyoncu, öyle böyle değil, 15 yıl boyunca yaşadığı aşkı ve ihaneti, “İhanete Uğramış Yemekler” adlı kitabında yüreklilikle anlatıyor. Roman kurgusu içinde yemek tarifleri de veriyor. Özkalyoncu, erkek, yemek, aşk ilişkisini şöyle özetliyor: “İyi yemek yemeyi çok severdi. İlk günden itibaren aramızdaki sevginin yanı sıra, bir de yemek ilişkisi oluştu. Onun için sofram çok güzel olsun istedim. Hani erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş derler ya, zaman içinde anladım ki bundan daha büyük bir palavra yok! O zaman herkes dünyanın en iyi aşçılarına aşık olur değil mi? Sonuçta yemek yetmiyor.”

Yemeği aralarındaki en büyük bağ olarak görüyor. Yemek yapmadığında vanilya kokulu aşkının eve gelmeyeceğine inanıyor. Çünkü evin dışına çıktığı anda yalanlar başlıyor. Bir yandan aldatan erkeğinin yanında kalacak kadar yürekli, diğer yandan kaybetmekten korktuğu için çekip gidemiyor, teslim oluyor. Yazar, yaşadıklarının sebebini “Aramızda aşk eşitliği yoktu” olarak açıklıyor. “Birini, eşit olmak için zorlayamazsın ki. O senin anladığın gibi âşık değil işte.” diyor.

15 yıl sonunda trajik şekilde biten aşkını yemek tarifleri de içeren bir romanda anlatıyor. Radyo programlarını takip edenler bilir, Bonbon Funda, olayları komik anlatır, yaşadığı her şeyi komik tarafından almaya çalışır. “Başka türlü bu acıyı atlatmak kolay olmazdı. Hiçbir kadın aldatılmak istemez. Bence kadınlar ihanete uğradığını söylesin. Bu, öteki kadınlardan daha çirkin, daha başka bir yerde olduğu anlamına gelmiyor. Bunu kabul etmek lazım. Yenik düştüğünü kabul etmek gerek.” diyor.

Yanlış saymadıysam eğer kitapta 55 tarif var. Bonbon Funda’nın aşkı; eti, balığı, tavuğu ve zeytinyağlıları sevdiği için tarifler ağırlıklı olarak bunlara yönelik. Tatlı tariflerinden mahrum kalıyoruz, çünkü aşkının tatlıyla arası yok. Onun yerine özenle soyduğu, lokmalık parçalara böldüğü, hatta elleriyle yedirdiği meyvelerden söz ediyor yazar. “İhanete Uğramış Yemekler” Alfa Yayınları’ndan sadece 3 gün önce çıktı. Fiyatı 14 TL.

15 yıl boyunca ihanete uğrayıp aşık olmaya devam edebilen bir kadın nasıldır merak ediyorsanız, halen Alem FM’de haftaiçi her gün 14:05-16:00 saatleri arasında “Bonbon Funda İle Hayat” programını sunuyor.

 

İzleyiciler