Gourmand World Cookbook Awards 2010′da Türkiye’ye 5 Ödül

Bu ayın başında Paris’te 16′ıncısı düzenlenen Gourmand World Cookbook Awards 2010′da (Uluslararası Dünya Yemek Kitapları Ödülü) ödüller sahiplerini buldu. 50 ülkeden 200′den fazla yayıncı, 4 bin yemek kitabını tanıtmak için festivale katıldı.

Finale kalan kitaplar, Paris Folies Bergère’de düzenlenen gecede sahiplerini buldu. Türkiye’den beş yazar ödülle ülkemize döndü. Aralarında blog dünyamızın medarı iftaharları Binnur Akhun Önen ve Zeynep Braggiotti’nin de olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştım.

Bu birbirinden değerli eserler ve yazarları şöyle:
Yazarlar ve Şefler Kategorisinde “Yenilikçi” alanında birincilik “Yenilebilir Boncuklar” kitabıyla Gönüş Paksoy’a ait.

Natali B. Gökyay, yine Yazarlar ve Şefler Kategorisinde “İlk Kitap” alanında, “Natali Tarifler ve Anılar” kitabıyla üçüncülük elde etti.

Yazarlar ve Şefler Kategorisinde Türkiye’ye üçüncü ödülü Dr. Oğuz Erkara getirdi. “100 Tarihi Lokanta”, “En İyi Rehber Kitap” seçildi.

Dünya Mutfağı Kategorisi Akdeniz Dun Gifford Ödülü’nde üçüncülük Binnur Akhun Önen ve Zeynep Braggiotti’nin, “İtalyan Aşkı” ile.

Konular Kategorisinde “Tek Konu” alanında Nilhan Aras, “Ballı Yazılar” ile dördüncü oldu.

Yazarları tebrik ediyorum, siz çok yaşayın, elinize, aklınıza sağlık. Sevgili okurlarım, sizi bilmem ama ben bu eserleri kütüphaneme eklemek için sabırsızlanıyorum.

Kaynaklar:
http://www.gourmand-magazine.com/gourmand-awards-2010/
http://www.haberler.com/yenilebilir-boncuklar-kitabina-birincilik-2576091-haberi/
http://www.netkitap.com/kitap-100-tarihi-lokanta-dr-oguz-erkara-cinius-yayinlari.htm
http://www.sanatkitabevi.com.tr/tr/?sku=31912

İzleyiciler