Ahtapot Da Deniz Börülcesi Gibi Kendinden Tuzlu, Aman Dikkat!

Deniz mahsülleri tariflerimi birer birer tamamlıyorum. Koleksiyon yapıyor gibi mutlu hissediyorum. Yakın gelecekte evde ahtapot pişeceği hiç aklıma gelmezdi. Taa ki eşim Çeşme’ye balık avlamaya gidene dek. Gün boyu avın rast gittiğini bildiğimden, önceki geziden 3,5 kiloluk çipura ile döndüğünden “Yanında balık yoksa eve almam!” tehditleri savuruyordum şaka yollu. Kocaman çipuraların yanı sıra ahtapotla kapıda belirince dünyalar benim oldu.

Çeşme’den Haim Amca’danöğrendiği pişirme yöntemi ile ilerledik, ilk ahtapot pişirme deneyimimizi yaşadık.  Alnımızın akıyla çıktık, teşekkür ederiz Haim Amca’ya. Temiz pak ahtapot bulduktan sonra gerisi çok kolaymış emin olun. Aşağıda paylaştığım pişirme yöntemi, tam pişmiş ahtapotlu sunumlar için uygun. Eğer ki tereyağlı, kırmızı biberli sote yapacaksanız daha kısa süre pişirebilirsiniz. Belki biliyorsunuzdur, küçük ahtapotlar haşlanmadan direkt ızgaraya dizilebiliyor.

Ahtapot da tıpkı deniz börülcesi gibi kendinden tuzlu, aman dikkat! Ayrıca içine konan ek malzemelere rağmen ev biraz kokacak. Yılbaşı sofrasında mutlaka hindi olacak diye kural yok. Deniz mahsüllerinden kurulu bir sofra hazırlayacaksanız bu tarifi mutlaka uygulamalısınız.

ahtapotnasilpisirilir

ahtapotsalatasi