Görünüşü De Lezzeti Kadar Başarılı Bamya

Bazı sebzeler vardır, ilk kez yediğinizde doğru şekilde pişirildiyse gönlünüzde taht kurar. İştahla bamya yiyen çocuk olup çıkarsınız, tıpkı benim gibi. Teyzem, Bursa’ya ziyarete gideceğim zaman ilk olarak şu menüyü hazırlardı: süzme mercimek çorbası -ki o zaman el blender’ları yoktu, gerçekten süzgeçten geçirirdiniz-, kıymalı bamya, sirkeli biber turşusu, krem karamel.

Bamya yiyeceğim diye dünyalar benim olurdu. Kıymalısı, etlisi derken zeytinyağlısına da rastladım bir orduevinde. Bamya sevmeyenler, size sesleniyorum: salyalı bamya yoktur, onu doğru pişiremeyenler vardır. Bari bir kerecik tadına bakın da görün ne müstesna bir sebzedir.

Malzemeler:
Yarım kg bamya,
3 silme yemek kaşığı tuz,
1,5 kahve fincanı sirke,
1 orta boy kuru soğan,
1/2 çay bardağı zeytinyağı,
2 orta boy domates,
Yarım limonun suyu,
2 su bardağı su,
1 kesme şeker,
Tuz

Yapılışı:
Kart ve içi çok çekirdekli olmayan bamyalardan alın. Bamyaların salyalanmaması için iki püf noktasından söz edeceğim. Biri, bamyaların tepelerini şapka şeklinde alırken, çeirdekli kısma kadar kesmemeye dikkat etmek;
diğeri de ayıklanan bamyaları, pişmeden 30 dakika önce 3 silme yemek kaşığı tuz ve 1,5 kahve fincanı sirke ile hazırlanan karışıma yatırmak.

Bu arada zeytinyağını (bir miktarını ayırın) yayvan bir tencerede kızdırmaya başlayın. Soğanı küçük doğrayıp saydamlaşana dek kavurun. Domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayıp tencereye alın. Tuzunu, şekerini, limon suyunu ve suyu ekleyip 5 dakika kadar pişirdikten sonra bamyaları tencereye alma zamanı gelecek.

Tuz ve sirkede beklettiğiniz bamyaları bol suda yıkayın. Tencereye alıp sosla karıştırın. Kapağını kapatıp sosu kaynayana kadar harlı ateşte sonra kısık ateşte olmak üzere 35-40 dakika kadar pişirin.

Zeytinyağlı yemekler, pişirildikleri tencerede kapağı kapalı olarak soğuduğunda daha lezzetli oluyor. Böylece hem servis tabağına alırken dağılmıyorlar hem de demlenerek bütün lezzeti içlerine çekiyorlar. Tenceresinde soğuttuğunuz bamyayı servis tabağına alın. Hani bir miktar zeytinyağı ayırmıştık ya, işte onu üzerinde gezdirin ki, hem parlak görünsün hem de mis gibi zeytinyağı koksun.

İzleyiciler