Valonia=Pelit=Meşe Palamudu

Beşiktaş Çarşısı’nın çok yakınında, Ihlamurdere Caddesi üstünde Charlie’nin Çikolata Fabrikası’na özenenlerin teselli bulacağı bir mekan var: Valonia Chocolate & Cafe. Çikolatanın birbirinden farklı çeşitlerini ve kafe alternatifini bir arada sunuyor. Bu baştan çıkaran mekanın arkasında Çikolata Fabrikatörü Willy Wonka’nın Umpalumpalar’ı yok! Yıllardır tanıdığımız marka Pelit’in marifeti söz konusu. Zaten Valonia Latince Pelit anlamına geliyor. Pelit’i de merak etmiş olabilirsiniz şimdi, o da meşe palamudunun diğer adı. Hani şu Buz Devri serisinin unutulmayan karakteri Scrat’ın peşinde koşturduğu ağaç meyvesi.

2009’da hizmete giren Valonia Chocolate & Cafe’nin Türkiye’de eşi benzeri yok, çünkü tek şube. Giriş katında; ikramlık çikolatalardan, barlara, drajelere, kuvertür çikolatadan ganaja, bebek ve nişan-söz kutlamalarına uygun çikolatalara kadar envai çeşit ürün var.

Hemen üstteki kafe ve teras bölümde; kahvaltılıkların, tostların, sandviçlerin, salataların, makarnaların, tavuk yemeklerinin, eh doğal olarak tatlıların alternatifler arasında bulunduğu menü sunuluyor.

Salepleri tam kıvamında, şeker oranıyla iç baymıyor…

Kokusu bile mutluluk hormonlarının harekete geçmesine yeten, sağlığa faydaları saya saya bitirilemeyen çikolatayı damardan almak isteyenler için bir seçenek!

Konuyu açmamın esas sebebi, sözü Valonia Chocolate & Cafe’nin girişindeki “Spesiyal Atölye”ye getirmek. Çikolata Ustaları, günlük olarak, tamamen el yapımı özel çikolata seçenekleri hazırlıyor. Valonia Special Atölye’de; kahve aromalı, krokanlı, ballı, vişneli, tahin-pekmezli, bir nefeste sıralanamayacak kadar çok çeşit hazırlanıyor.

Çikolata Ustası Erdoğan İnan’dan öğrendiğim kadarıyla bitter çikolatayla biberi bir araya getiren çeşit, sıklıkla tercih edilenler arasında. Sadece bunlara bağlı kalmanız gerekmiyor. Hayallerinizi zorlayıp çikolatanın şekline ve içeriğine ilişkin farklı taleplerde bulunmanız da mümkün.

Valonia Chocolate & Cafe’den isteyen paket çikolata alabilir, isteyen çikolata atölyesinde şefin belirlediği günün spesiyalini hazırlatarak farklı bir çikolata deneyimi yaşayabilir.

Cuma günlerini oldum olası severim, el yapımı çikolata workshop’ına katılınca, günün güzelliği, anlam ve önemi bir kat daha arttı tabii. Hayatın Ta Kendisi Lokantası, Zeyneple ve İnci Yemek bloglarını yazan arkadaşlarımla birlikte küme oluşturduk, Pelit Finans ve Pazarlama Sorumlusu Burak Itri tarafından ağırlanarak, Çikolata Ustası Erdoğan İnan’dan çikolata yapım sırlarını öğrendik. Arada çikolataları yüzümüze gözümüze bulaştırdığımız oldu ama takdir edersiniz ki bundan hiç rahatsızlık duymadık. Bu çalışma, bloggerlara yönelikti. Bununla birlikte talep olması halinde genel katılıma açık çikolata yapım workshopları düzenleyeceklerine de inanıyorum.