Çikolata – Chocolat

Çikolata, yemek konulu filmlerden söz ederken ilk akla gelenlerden. Öyle olmasına rağmen 4 yıldır blog yazıyorum ancak sıra geldi, kısmet işte! Joanne Harris’in aynı adlı romanından uyarlanan, Fransa’nın Flavigny-sur-Ozerain kasabasında çekilen filmde; Fransa’da bir kasabanın tutucu olmaya uğraşan halkının radikal kişilerle mücadelesi çikolata ekseninde aktarılıyor.

CikolataVianneAnouk

Büyük perhize hazırlanan kasaba halkı, soğuk kuzey rüzgarlarıyla gelen Vianne Rocher ve kızı Anouk’u ilk günden itibaren merakla izliyorlar. Belediye Başkanı Kont Alfred Molina’nın önderliğinde mahalle baskısı başlıyor. En çok önem verdikleri alışkanlık pazar ayinlerine katılınması. Ancak ortaya çıkıyor ki Vianne ayinlere katılma eğiliminde olmadığı gibi bir de evlenmeden çocuk sahibi olmuş bir kadın.

Eşi tarafından terk edilen, bununla yüzleşmeyi reddeden Kont, radikal Vianne’i kasabadan uzaklaştırmayı hayatının amacı haline getiriyor, tıpkı atalarının diğer radikallere yaptığı gibi. Oysa ki kasabalıların bir bölümü onunla aynı fikirde değil, kendilerini çikolata tutkusuna teslim etmişler bile.

cikolatafilmi

Pastanesini Vianne’e kiralayan huysuz, yaşlı kadın Armande’ın, kızı Caroline ve torunu Luke’un, kocası Serge’in zulmüne boyun eğen Josephine’in, on yıllardır kocasının yasını tutan Madame Audel’in, avcı ve karısının hayatları, Vianne’in çikolatalarıyla kısa zamanda değişiyor.

cikolatamagaza

Tam da perhiz döneminde açılan La Chocolateria Maya’nın dekoru buram buram Meksika kokuyor. Mistik hava, Vianne’in ziyaretçilerinin çikolata beğenilerini tahmin etmesine yardımcı olan özel tablayı döndürmesiyle perçinleniyor. Kimi tablanın ortasında şahlanmış ata binmiş bir kadın kimi kan ve ölüm görüyor. Vianne’in çikolata beğenisini bir kerede tahmin edemediği tek kişi var: kasabaya nehir yoluyla gelen gezgin gruptan Roux. Kariyerinin ikinci çikolata filmi Çikolata Fabrikası’nda Willy Wonka’yı canlandıran Johnny Depp filmin neredeyse ortalarında sahne alıyor. Kont’un tüm uğraşılarına rağmen çikolata tutkusu günler geçtikçe yayılıyor, aşıklar cesaretlenip birbirine açılıyor, dertli olanlar deva buluyor, kasabaya neşe geliyor.

cikolata_jonnydeep

Vianne kızı Anouk’a anneanne ve dedesinin öyküsünü anlatırken, köklerinin Orta Amerika’ya vardığını, Allah vergisi yeteneğinin ve çikolata bilgisinin nereden geldiğini öğreniyoruz. Eczacı olan Jojoje Orta Amerika gezisi sırasında anneanne Çitza ile tanışıyor. Evlenip Fransa’ya yerleşiyorlar ancak mutlulukları uzun sürmüyor, Çitza kızlarını da alarak gidiyor. Çünkü O, kasabadan kasabaya giderek çikolatanın yararlarını diğer insanlarla paylaşmaya yazgılı bir halktan geliyor.

Cikolatalısoslutavuk

Mağazanın açılışında, Armande’ın 70. doğum gününde, çikolata festivalinde ve mağazaya yapılan günlük ziyaretlerde türlü çikolata çeşitleri sergileniyor: biberli sıcak çikolata, çikolatalı pastalar, tavuk üstüne dökülen çikolatalı soslar, Venüs göğsü bunlardan bir kaçı. Filmi izlemeye başlamadan uyaralım; yanınızda bol bol çikolata bulundurmanızda fayda var. Muhtelif sahnelerde ahenkle karıştırılan çikolatayla hipnotize olmamak, burnunuza çikolata kokusu geldiğine yemin etmemek mümkün değil.

cikolataafis

Çikolata –Chocolat

Yönetmen     : Lasse Hallström

Senaryo        : Robert Nerlson Jacobs

Oyuncular      : Juliette Binoche, Alfred Molina, Judi Dench, Lena Olin, Carrie-Anne Moss, Johnny Depp, Peter Stormare, Viktoire Tivisol

ABD-İngiltere yapımı, 2000