Fabrikatör Charlie

Düşünün ki çikolata fabrikanız var… Neler üretirdiniz? En şaşırtıcı ürününüz ne olurdu? Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda olduğu gibi içinden çikolata şelalesi akar mıydı?

Willy Wonka gibi, 3 çeşit menüye eşdeğer sakız, tükenmez şekerler, saç çıkaran karameller icat eder miydiniz? Ya televizyondaki çikolataya elinizi uzattığınızda rahatça çekip alıp oturduğunuz yerde dişleyebilmenize ne demeli!

Willy Wonka, çocukluğu boyunca ünlü bir dişçi olan babasının yasakladığı şeyin üzerine gidip koskocaman bir çikolata fabrikasının sahibi oluyor. Üstelik dişleri de at gibi, sapasağlam, tek bir çürük bile yok. Filmde göstermiyorlar ama biz anlıyoruz, dişlerini güzelce fırçalayıp kontrollerine zamanında gitmiş belli ki.

Wonka, işini varlık sebebi yapmış, her şeyin üstünde tutuyor. Günün biri ilk beyaz saç teline rastladığında gerçekle yüzleşiyor: Fabrikası ve egzotik ülkenin birinden getirdiği minicik çalışanları Umpalumpalar’ını kime emanet edecek?

Derhal bir plan yapıyor, uzunca bir süre üretime ara veren fabrika hızla çalışıyor. Dünyanın dört bir yanına dağıtılan Wonka Çikolatalarının sadece 5’inde altın bilet var. Bu biletler, şanslı sahiplerine Çikolata Fabrikası’nda bir gün geçirme imkanı tanıyacak. Gün sonunda biri fabrikanın sahibi olacak.

Gelelim Charlie’ye. Annesi ve babası, büyükanne ve büyükbabalarıyla birlikte, çikolata fabrikasının olduğu kasabada, derme çatma bir kulübede yaşıyor. Wonka’nın açıklaması, Charlie’nin yanı sıra bir zamanlar fabrikada çalışmış dedelerden biri olmak üzere tüm aileyi heyecanlandırıyor. Charlie’nin sadece doğum günlerinde hediye olarak aldığı çikolatayı, bu nedenle erkenden veriyorlar. Sonuç hüsran oluyor. Ancak bir rastlantı, Charlie’nin 5 şanslı çocuk arasına girmesine sebep oluyor.

Aşırı yemek ve tabii çikolata yiyen, şişman bir çocuk; çok zengin, babasına her istediğini yaptıran şımarık bir kız; genetik olarak hırslı, sakız çiğneme şampiyonu kız, bilgisayar oyunu meraklısı, şiddeti seven, anne ve babasının anlamakta güçlük çektiği erkek çocuk, iyi yürekli, ailesine son derece bağlı Charlie’nin rakipleri. Fabrikanın dev kapısından içeri girdiklerinden itibaren adeta bir masalı yaşıyorlar. Filmin en baştan çıkarıcı görüntüleri bu bölümde toplanmış.

Fantastik sinemanın öncülerinden Tim Burton tarafından yönetilen 2005 yılı yapımı, fantastik komedi tarzındaki filmin başrollerinde; kaptanım, Jack Sparrow’um Johnny Depp, büyüdüğünde de başarılı filmlere imza atacağını umduğum Freddie Highmore, “Fight Club”taki performansından bu yana yakından takip ettiğim Helena Bonham Carter, “Genç Hitler”deki oyunundan etkilendiğim Noah Taylor yer alıyor. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın kitabından esinlenerek çekilmiş bir film. Yazarın “Charlie’nin Büyük Cam Asansörü” adlı devam kitabı da bulunuyor. Ancak henüz bunun filmi çekilmedi.

Film hakkındaki yorumum mu nedir? Çikolata kazanına düşmek, çikolata ve şekerlemeye dair hayallere dalmak, sıcacık duygu yayan bir film izlemek istiyorsanız sizi yanıma alayım.