Tavuklu Karnabahar Yemeği

Karnabaharın yemeğiyle filan uğraşmamalı aslında. Buharda çok az haşlayıp ketçaplı-mayonezli-yağlı-limonlu sosa bana bana yemeli. Lakin kış mevsimi boyunca sofraya çeşit türlü yemek koymak lazım. Ki bizim evde olduğu gibi her güne farklı yemek tercihindeyseniz vay halinize.

Karnabaharı kıymalı, kırmızı etli ve tavuklu olarak pişirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken karnabaharın çok kısa sürede pişeceğini unutmadan hareket etmek. Etleri ayrı olarak bir süre pişirdikten karnabaharları eklemeli. Bu yemek çok narindir. Karıştırırken dikkatli davranmak lazım. Bir kerede tüketilecek kadar pişirmek de bir tercih olabilir. Çünkü ısıtıldığında karnabaharlar yumuşar ve dağılır.

Diğer sebze yemeklerinden farklı olarak pişirmek için daha fazla su kullanılır. Karnabaharlar hacimli sebzeler suyla kaplamak gerekir. Karnabahar patates gibi nişastalı bir sebze olmadığından yemek suyu duru olur. Mısır nişastası yoğunluk katmak için kullanılır. Bunun yerine içine tavuk etleri pişerken bir patates küp doğrayıp eklenebilir.

karnabaharyemegi