Bir Pişirme Yöntemi: Graten

Baştan söyleyeyim; graten ile ograten aynı anlama geliyor. Bu kelimeler farklı dillerdeki telaffuzları. Biz grateni kullanarak devam edelim. Bu bir pişirme yönteminin adı. Fırında pişirilecek yemeklerde kullanılıyor. Alttaki malzeme, üstündeki peynir ve/veya beşamel sos nedeniyle ısıyla direkt karşılaşmıyor. Koruyucu tabaka sertleşiyor, karamel rengini alıyor.

Üç aşamalı olarak hazırlanan, fazlaca bulaşık çıkan bir yemek çeşidi. Açık söyleyeyim konu lazanya olunca üşenmiyorum da çiğken bile yediğim karnabahar söz konusu olduğunda ne gereği var canım dedim bir ara. Sonuç elbette güzel oluyor, çiğ karnabahar ile karşılaştırılamaz bile.

Geçenlerde bloğumun facebook sayfasında “Bombalara Karşı Sofralar” adındaki israfa karşı yürütülen yardım çalışmasından söz etmiştim. Açıklamalarının bir yerinde; soyduğumuz, ayıkladığımız sebzelerin, meyvelerin, o bölümlerinin de aslında kullanılabileceğinden söz ediyorlardı. Doğru ya, kim öğretti bize karnabaharın dışındaki yeşil yaprakların ve kökünün kullanılamayacağını? Mantar sadece o şapkalı bölümden oluşmuyor ki! Sapı da yenebilir elbette. Alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmekte fayda var.