Kumkuat Reçeli

Kanımca, yeme alışkanlıklarımın oluşumuna anneannemlerin memleketteki bağı damgasını vurdu. “Dağlar kızı Reyhan” şarkısı eşliğinde, at arabası tepesinde gittiğim bağda, incir yaprağında peynir ve zeytinle kahvaltı etmişliğim vardır. Bilseniz o nasıl güzel bir sunum şeklidir! İnciri, bademi, kızılcığı, sarı eriği, çileği, elmayı, armutu, yetmez onlarca çeşit üzümü o bağda dalından kopararak yedim.

Bünye buna alışınca meyveler hayatımın ayrılmaz parçası oldu. Çilek mevsiminde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kilo çilek yiyebilme kapasitem var 🙂 Ayrıca “Dünyadaki tüm meyvelerin tadına bakma” tutkusuna sahibim. Bu tutku başka birinde var mıdır acaba?

İşte bu nedenle yemediğim değişik meyve araştırmalarım tüm şiddetiyle devam eder. Hummalı arayışlarımdan birinde işyerimdeki kumkuat bitkisiyle karşılaştım. Uzun süre meyvesinin ne olduğunu anlamaya çalıştım. Dondurmalı Blog‘taki Çikolatalı Hayat Yolu tarifinde süsleme için kullanıldığını görünce dünyam aydınlandı. Reçeli de bu bitkiden topladığım kumkatlar ile yapıyorum. Soydan’a meyve paylaşımı için teşekkür etmeyi borç bilirim, bitki onun çünkü!

Reçelin tarifini internetten buldum. http://www.agaclar.net/ sitesindeki forum bölümünde Avusturalya’dan Rumuz Mavi Ada yazmış. Forumda, evlerinde turunçgil yetiştirenler tecrübelerini paylaşıyorlar. Madem yalnız değiliz o halde kumkuat bitkisi edinebiliriz. İstanbullular pazar günleri kurulan Koşuyolu pazarından 35-40 liraya satın alabilirler.

Malzemeler:
500 gr kumkuat
750 ml su,
750 gr şeker,
1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil

Yapılışı:
Bu reçeli iki aşamalı olarak hazırlayacaksınız. Gece ön hazırlıkları yapıp sabah da reçeli pişireceksiniz. Geceden meyveleri ortadan kesip çekirdeklerini çıkararak bir kapta biriktirin. Suyun yarısını çekirdeklerin üzerine koyup sabah reçel yapımında kullanmak üzere kaldırın. Çekirdeklerini çıkardığınız kumkatları rondodan geçirin veya bıçakla küçük parçalara ayırın. Kalan suyu üzerlerine döküp bunları da sabaha dek bekletin.

Şimdi ikinci aşama olan pişirmeye geçebilirsiniz. Sabah, çekirdeklerin suyunu süzüp kumkatlara ekleyin. Tencereyi ocağa alıp kısık ateşte kumkatlar yumuşayana kadar pişirin. Kumkatlar istediğiniz kıvama geldiğinde şekeri ekleyin ve karıştırarak erimesini sağlayın. Bundan sonra ara ara karıştırarak reçel kıvamına gelmesini sağlayın.

Reçelin kıvama geldiğini şöyle anlayabilirsiniz: Reçelin şurubundan bir kaşık ucu ile alın. Bir tabağa bir kaç kez damlatın. En son damla yayılmadan toplu bir şekilde duruyorsa kıvamı gelmiş demektir.

KIvama gelen reçelinizi ocaktan alıp zencefili ekleyip karıştırın ve 10 dk bekleyin. Sıcak kavanoza koyup kapağını kapayın.