Taze Kayısı Reçeli

Bizde reçelci teyzemdir. Çeşit türlü meyveden rengarenk reçeller yapardı. Kabuklu portakal reçelinin kokusu hala burnumdadır. O zamanlar kahvaltıda ekmek üstüne illaki Sana yağ sürülür, reçeller de dilimleri süslerdi. Bunun tuzlu versiyonunda da reçel yerine poy baharatı serpilirdi.

Artık transyağ endişesiyle margarini ekmek üstüne sürmek bir yana mutfaklarımıza bile nadiren sokar olduk. Firmalar ekmek üstüne bir şey sürme alışkanlığımıza peynir çeşitleriyle karşılık veriyor. Prof Dr. Canan Karatay’a kulak kabartanlarımız ise ekmek yemez oldu. Şekerin de kanser hücrelerini beslediği ortaya çıkınca… Sağlıklı beslenmek zorundayız da işte böyle anlatınca da sanki anılarımız yok oluyor gibi. Biz büyüdük ve kirlendi dünya!

Bizim hanede eşimin tercihiyle ahududu, frambuaz reçelleri revaçtadır. Taa geçen yıl kızılcık zamanı yaptığım marmelat raf beklerken geçtiğimiz günlerde ponçik yaparken birden bire dünyanın en değerli malzemesi haline geldi. Kayısı reçelinin de hamur işleriyle ilgili malzeme ihtiyacıma karşılık vereceğini tahmin ediyorum.

Reçel için aynı boyda kayısılar seçin, üzerinde yara bere olmamasına dikkat edin. Çekirdeklerini çıkardıktan sonraki ölçüyü baz alın. Kayısı tatlı lezzette bir meyve olduğundan şeker oranı birebir değildir.

kayisireceli