Hollanda’da Bir Kişiye Neredeyse İki Bisiklet Düşüyor

Hollanda’da bisiklet kullanımı akıllara zarar nitelikte. Her yaştan herkes, kar, yağmur, çamur, sabah, akşam, gece demeden, üşenmeden, şikayet etmeden bisiklete biniyor. Bu kadar çok şeker, drop, tereyağlı turta ve tabii patates kızartması yiyen Hollandalılar’ın obez olmamasındaki en büyük etken bu olsa gerek.

Özel bisiklet yolları, garajları, çok katlı park yerleri ilk kez görenleri şoke ediyor, tıpkı benim gibi. Sanırsınız tüm dünyanın bisikletleri bu ülkede toplanmış. Hollanda’da bir kişiye neredeyse iki bisiklet düşüyor. 16.3 milyonluk nüfusa karşın 20 milyon bisiklet var. Her yıl yaklaşık1 milyon yeni bisiklet satılırken, neredeyse bir o kadarı, 800 bini de çalınıyor. Hollandalı olup da bisikletini çaldırmayan yok gibiymiş. Amsterdam’ın bisiklet hırsızlarının başkenti olduğu da iddialar arasında.

Hollanda’ya yapacağınız turistik gezi sırasında siz de bisiklet kullanmak isterseniz, 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren yasa gereği bisiklet ehliyeti almak zorundasınız. Gözünüzde büyütmeyin, bisiklet kiralama bürosuna gidip kısa bir teste tabi olacaksınız, trafik kurallarına uyarak bisiklet kullanabiliyorsanız ehliyet sizin. Hollanda’da yaşayanların önerisi, turist olduğunuzun anlaşılmasını istemiyorsanız gıcır gıcır bisiklet yerine eski birini kiralamanız.

Çocuk yaşta gönül veriyorlar bu sağlıklı alışkanlığa. İşte pembe pembe bir bisiklet…
Bekar bisikletleri, spor araba misali…

Eh çoluk çocuk sahibi olunca bir nevi steyşın vagon arabaya geçiş oluyor. Anne-baba bisikletlerinde bebek ya da çocuk sepetleri, koltukları var. Bazılarının önünde inşaatlarda kullanılan el arabasına benzer bölümler ve üstünde şeffaf bir örtü bulunuyor. Bebişleri yağmurdan ve rüzgardan korumak için.

Hollandalılar bisiklet kullanmakta o kadar ustalar ki aynı anda iki üç işi bir arada yapabiliyorlar. Yemek yemek, kısa mesaj yazmak, yük taşımak, ayağında paten olan kişi enerji harcamasın diye kolundan çekerek bisikletle birlikte sürüklemek, sabah gazetesine göz atmak, en yaygın görülen bisikletli davranışlarından bazıları.

Bir de yatarak kullanılan ve katlanabilen bisikletler var, rastlamış olmama rağmen fotoğraflayamadım. Hem onları hem de bisiklet taksileri sonraki gezide görüntülerim umarım.

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığım linkler:
http://vliegendenederlander.blogspot.com/2010/04/hollandada-bisiklet-ehliyeti-geliyor.html
http://www.fastenseatbelts.eu/tr/countries/33/42/
http://www.sakinkafa.com/yeni-baslayanlar-icin-hollanda-1-bisiklet/

Yazı EtiketleriEtiketler: ,