Patates Kızartması Hollanda’nın Milli Yiyeceği Desek Yeridir

Yeni yılı; ailemle, yalnız, kedilerimle, uyuyarak, göbek atarak derken yıllar boyu çok farklı şekillerde karşıladım. Bu yıl ilk kez yurtdışındaydım. Hollanda’nın sevimli kasabası Medemblik’te dostlar arasındaydım. Gezdirdiler, yedirdiler içirdiler, adeta pamuklara sardılar, sağolsunlar.

Araştırmacı-tadımcı blogger olarak sizinle bir süre Hollanda maceralarımı paylaşacağım. İlk sırayı haklı ünüyle patates kızartması alıyor. Türkiye’de çocukların sıklıkla yediği, yetişkinlerin de köfte yandaşı olarak gördüğü patates kızartması Hollanda’nın milli yiyeceği desek yeridir.

Külahta patates satma fikri, yaklaşık 40 yıl önce Hollanda’da ortaya çıkmış. Hollanda’nın temel ve en sevilen gıdalarından olan patates, ülkenin cadde ve sokaklarında külahta satılan bir lezzet kültürü haline gelmiş. Külahta patates, 16 milyon nüfuslu Hollanda’da 6 bin noktada satılmakta ve sokakta gezerken ya da bir bankta otururken büyük bir keyifle tüketilmekte. Ketçap, mayonez ve küçük doğranmış kuru soğanla sunulanın tadına sizler için baktım.

Bu patateslerin normal ve dondurulmuş patateslerden farkı, dünyanın en hafif patatesi olması. Özel patatesler, tek seferde 90 saniyede kızarıyor ve süre az olduğundan en az %30 daha az yağlı.

Külahta patates iki farklı türde satılıyor. Bunlardan biri, dondurulmuş, hazır dilimlenmiş patates. Bir de Hollanda’da ismi ‘Raspatat’ diye anılan bir patates türü var. Bu, daha çok patates unundan elde edilen patates kızartması. İkisi arasındaki fark bu, ama ikisi de külahta sunuluyor.

Bu lezzeti tatmak için Hollanda’ya kadar uzanmanız gerekmiyor. Hollandalı bir marka, yaklaşık bir yıldır Türkiye’de de satış yapıyor. İlk şube Beşiktaş’ta açılmıştı, yavaş yavaş ülke geneline dağılma planları var.

Türkiye’de patatesler 9 farklı sosla sunuluyor. Bunlardan biri peynirli sos, diğeri de ‘patat special’ olarak adlandırılan mayonez, ketçap ve taze doğranmış soğandan oluşan bir sos. Büyük boy patates külahının Hollanda’daki fiyatı 3,5 avro, Türkiye’de ise 4,5 TL.

Şimdi bazı okuyucularımın “Canımız patates kızartması çekti!” dediğini duyar gibiyim. Açıkçası kendimi de iştaha getirdim, şimdi koca bir külah olsaydı da yeseydim.

Bu yazıyı hazırlarken http://www.maxpatat.com/ ‘daki bilgilerden faydalandım.