Balıkçım Da Ben De Bayram Ettik

Eşimle evliliğimizin ilk yıllarında hafta sonları Sultanhamam’da gezmeye bayılırdık. Mısır Çarşısı’nın havasını solur, Şark Han’ın katlarını gezer, bizim dönerciden dürüm yer, eksik baharatlarımızı tamamlar, Kahve Dünyası’nda Türk kahvemizi höpürdetir, bol bol fotoğraf çekerdik. Son durağımız Karaköy balıkçıları olurdu. Her seferinde istavritten başka balık alacağımıza söz verir, elimizde hamsi, tekir, yine çok sevdiğimiz balık istavrit olan torbaları yüklenir eve dönerdik.

Geçtiğimiz günlerde Uzman TV için balık pişirme yöntemleri çekimine hazırlanırken o günler geldi aklıma. Hem sabah sabah alış veriş yaptığım balıkçım hem de ben bayram ettik. Çekim bittiğinde istavrit tava, fırında levrek ve ızgara çipura ile donattığım sofraya bir de narlı, kurutulmuş domatesli roka salatası koyunca gözüm doydu.

Evet, hazır mısınız, balık pişirme yöntemlerine fırında levrek ile başlıyoruz. Yıl boyunca yenen levreğin eti çok lezzetli. En güzel mevsimi ise kış ayları ve ilkbaharın başları. Bu yöntemle somon ve palamutu da pişirebilirsiniz.