Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Anneannemlerin Bursa’daki bağında, erik, badem, incir ağaçları arasına ekilen enginarları çiçek çiçek görmeye alışarak yetiştim. İstanbul’a yerleştiğimde karşılaştığım çay tabağı görünümlü sebzenin enginar olduğuna inanamadım. Yazık oluyordu yapraklarına. Halbuki ne keyiflidir onları zeytinyağlı limonlu sosa batırıp yemek.

Çocukluğumun verdiği alışkanlıkla enginarları hep bütün alıp ayıklamayı tercih ederim. Bir kez denediğinizde zor olmadığını göreceksiniz. Sadece çok enginar ile başlamayın, işten bezmeyin. İlkbahar mevsiminin tazeliğinde İzmir civarlarında yetişen enginarlara rağbet edip topluca satın aldım. Bir kerede 16 enginarı ayıkladım. Biraz zaman aldı, ancak keyifliydi.

Saplarının üzerindeki kalın bölümleri sıyırıp içini yiyebilirsiniz. Odunsu, sulu, kendine has bir kokusu olan hazine! Ayrıca enginarlardan ayıkladığınız yaprakları da atmayın. Bol suda yıkayıp kaynatın. Bu suyu buzdolabına koyup kısa sürede tüketin. Yaprakları da dondurucuda saklayan arkadaşım var. İhtiyaç oldukça çıkarıp kaynatıp suyunu içiyormuş. Sebzenin her yeri pek faydalı. Bu önerilere de kulak vermek yerinde olur.

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Malzemeler

  • Enginar
  • Limon
  • Su
  • Buzdolabı poşeti

Yapılışı:

Bir kaba bolca su koyun, limon sıkın. Bütün halde aldığınız enginarları önce yıkayın. Elinizin altında yarıya böldüğünüz limonlar bulundurun. Ayıklamanın her aşamasında limonu enginarın kestiğiniz yerine sürün ki kararmasın.

En dıştaki kalın yaprakları, körpelerine ulaşana dek birkaç sıra koparın. Altta kalan, yaprak kopan yeri bıçak ile incecik soyup düzeltin. Enginarı enlemesine, neredeyse yarıdan kesin. Bu işlemi tırtıklı bıçak ile yaparsanız takılma olmadan ilerleyebilirsiniz. Limonla ovmaya devam edin.

Enginarı boylamasına dört parçaya ayırın. Kaşık yardımı ile göbek kısmındaki püsküllü bölümü tamamen çıkarın. Bu işlemleri uyguladığınız enginar parçalarını hemen limonlu suyun içine atın.

Son olarak hepsini bol suda yıkayın, yaprak aralarını da ihmal etmeyin. Limonla ovup buzdolabı poşetine birer yemeklik olacak şekilde yerleştirin. Dondurucunuzda saklamaya alın. Bu şekilde kesilen enginarları; kuzu etli, erikli yemek, iç baklalı zeytinyağlı yaparken kullanabilirsiniz.