Yaşlı Baklayla Genç Enginarın Evliliği

Murat Belge’nin “Tarih Boyunca Yemek Kültürü” adlı kitabını okuyorum bu aralar.

Bu kitaptan, hani şu eşlerimizin yemediğinden yakındığımız bakla hakkında ilginç bir bilgi edindim. Baklagillerin tarihte en erken yetiştirilen bitkiler, bunlar içinde de baklanın ilk evcilleştirilen çeşit olma ihtimali varmış. Çünkü baklanın kabuğunda dökemediği taneleri oluyormuş. İlk tarımcılar da bu dökülmeyen taneleri toplayıp yaşadıkları yerin çevresine ekmeye başlamışlar.

Bakla, kısa zaman içinde kabuğunu öyle çarçabuk patlatıp açmamayı öğrenmiş. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan en eski baklagil buymuş. Kaşmir’de, Tayland’da, Meksika’da ve Troya’da bulunan bakla taneleri, bu bitkinin İ.Ö. yedi ile on bin yıldan beri besin olarak düzenli kullanıldığını gösteriyormuş.

Şimdi vereceğim tarif, tarihin neredeyse her aşamasına tanıklık etmiş baklayla, nefis tadı ancak 18. yüzyılda keşfedilebilmiş enginarı bir araya getiriyor. Bu iki sebzeyi buluşturmayı akıl eden kişi hakkında bilgi edinirsem onu da paylacağım sizinle.

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar
Malzemeler:
5 büyük boy ayıklanmış enginar,
18 arpacık soğan,
1 kg iç bakla,
4 bardak enginar ve baklaların bekletildiği limonlu ve unlu su,
1 su bardağı zeytinyağı,
Yarım limon suyu,
Yarım çorba kaşığı toz şeker,
1 tatlı kaşığı tuz,
Yağlı kağıt

Enginar ve Baklaları Bekletmek İçin:
9 su bardağı su,
2 silme yemek kaşığı un,
1 limon suyu

Yapılışı:
Bir kap içine 9 bardak su, un ve 1 limon suyu koyup iyice karıştırın. İçine 4’e böldüğünüz enginarları, büyük olanlarına kürdan ile bir-iki delik açtığınız baklaları ve kabuklarını soyduğunuz arpacık soğanları atın, 5 dakika beklemeye alın.

Kuşane tencereye su içinde beklettiğiniz sebzeleri alın ve yayın. Üzerine zeytinyağını, limon suyunu, toz şeker ve tuzu ekleyin. Unlu-limonlu bekletme suyunun 4 bardağını tencereye alın. Yağlı kağıdı ıslatıp sıkın ve tencerenin üstünü kaplayın, kapağı kapatın.

Su kaynayana kadar yüksek ateşte, daha sonra da kısık ateşte olmak üzere yaklaşık 1 saat pişirin. Bu süre sonunda enginarlar ve baklalar pişmediyse unlu ve limonlu sudan biraz daha ilave edip pişirmeye devam edebilirsiniz.