Oda Sıcaklığında Saklanabilir Yemeklerden Söz Edelim

Yemek blog yazarı olarak tariflerimizi paylaştığımızda, tebriğin yanı sıra şu türden tepkiler de alırız: “Keşke becerebilsem de bu yemeği yapabilsem”, “Sabır gösterip yemek için nasıl bu kadar emek ve zaman harcıyorsun anlamıyorum”, “Bu tarifi gördükten sonra eve gidip yumurta kırmak çok can sıkıcı”…

Şimdi vereceğim bilgi, özellikle bu arkadaşlarımı çok mutlu edecek. Onlar da artık sofralarında ziyafet menüsü sunabilecek. Nasıl mı? Oda sıcaklığında saklanabilir yemeklerle. Bu yöntem henüz dünyada bile çok yeni. Türkiye’de “Easyfood” markasıyla karşımızda. Şirketin kurucusu Güliz Kanuni Tunçay, 2007’nin başında İ.T.Ü Kimya Metalürji Fakültesi Gıda Bölümü ile Ar-Ge çalışmasına başladı ve 2 yıl sonunda “Easyfood” markasıyla karşımıza çıktı.

Yemeğe yardımcı ürünler, hazır yemekler ve hazır tatlılar başlıkları altında ürün sunuyorlar. Etli kurufasulye, levrek buğulama, bulgur pilavı, zeytinyağlı enginar, kabak ve ayva tatlıları çeşitlerden bazıları. 5-7 dakika arasında değişen zaman dilimlerinde, mikrodalga fırında veya tencere içinde ocak üstünde ısıtıp hemen servis edebiliyorsunuz.

1 yıla kadar uzanan raf ömrü var yemeklerin. Hem oda sıcaklığında kalıyor, hem de bu kadar uzun süre nasıl dayanıyor değil mi? Yanıtı http://www.easyfood.com.tr/ ‘de buldum. Derler ki: “Easyfood üretim yöntemi ile üretilen ürünlerin raf ömrünün uzun oluşu, pastörizasyon değil sterilizasyon yöntemi ile üretilmesinden ileri gelir. Sterilizasyon, ısıya dirençli bakteri sporlarının öldürülmesi için kullanılır. Bu ürünler 120 C sıcaklığa kadar ısıtılırlar, böylece bozulmaya yatkın bakteriler ve sporları yok edilir.” İşin püf noktası şurada belli ki: Her ürün için uygulanan sterilizasyon süresi farklı, bu yöntem sadece Easyfood tarafından biliniyor.

Şu gördüğünüz ayva tatlısını servis edene dek kullandığım malzemeler; sadece Easyfood ayva tatlısı ve çatal. Ne diyeyim, kendim yapmış gibi hissettim, pek lezzetli.