Çoban Azıklarıyla Hazırlanan Salata

Bir haller var bende, niyeyse az malzeme ile kolayca yapılan tarifleri paylaşmaya çekiniyorum. Nasılsa herkes bilir yapar diye. “İyi pilav nasıl yapılır?” yazıma gelen bir yorum beni basit tarifler konusunda da harekete geçirdi.  Bir öğrenci kardeşim, makarna ve çorbadan sonra pişirebildikleri arasına pilavı da dahil etmiş. Destek olduğuma sevindim.

Çoban azıkları; domates, salatalık, biber, kuru soğan, maydanoz, sıvıyağ ve limondan oluşan, yapımı gayet kolay salata adını bu kaynaktan alıyor. Trakya’da eski dönemlerde çobanların heybelerinde salatanın sosunda yer alan yağ, sirke gibi malzemeleri koymak üzere bardak şeklinde küçük toprak kaplar bulunurmuş. Bu bardaklar yörede “ayran kabı” olarak da anılırmış. Tekirdağ, Çanakkale civarlarında çoban salatasına zeytinyağı dökülürken Trakya’nın diğer kesimlerinde ayçiçeği yağı tercih ediliyor. Damak tadına bağlı olarak limon yerini zaman zaman sirkeye bırakıyor.*

Aynı malzemeler küçük doğranıp ceviz ve nar ekşisi ilave edildiğine oluyor size “Gavurdağı salatası”. Halka halka kırmızı soğan, feta peyniri, zeytin ve kekikle yapılan versiyonuyla Ege’nin karşı kıyısına geçiyoruz ve Yunan salatası yapmış oluyoruz.

Aslında domates ve salatalık aynı miktarda kullanılıyor. Ancak ben domatesi çok olanını daha çok seviyorum. Tabakta daha fazla kırmızı görmek hoşuma gidiyor. Sabah günlük cevizlerimi yemediğim aklıma geldi, bu salatanın üstüne kırıverdim bir kaçını.

 

 

* Kaynak

 

İzleyiciler