Eski Köye Yeni Adet

Marco, Robinson, Carisma, Coolguard, Calona F1, Bitez, Yedikule, Yazgülü… Bu isimlerin ortak adı ne olabilir acaba? Fenerbahçe’nin transfer ettiği futbolcuların adları olabilir mi? Iııh Yazgülü kim? Ben bir tek Yazgülü bilirim, gazeteci Yazgülü Aldoğan’ım. Calona F1 diyor, Ferrari takımının deneme pilotları mı acaba bu isimler, hem ne güzel içinde Türkler de var? Sanmam… Gezilip görülmesi gereken yerler mi? Öyle ya Bitez ve Yedikule var. Bu da aklıma yatmadı.

Sır perdesini aralayacağım birazdan. Aslında bu yazının baş konuğu “Meyve Aşkım Çilek” olacaktı. Çilek mevsimi boyunca onlarca, yüzlerce, milyonlarca çilekli tarifi sizinle buluşturmak istiyorum. İşte çilekli salata tarifi de bunlardan biri olacaktı. Ancak kullandığım marulun adını araştırırken, yukarıda sıraladıklarımın da olduğu 50′ye yakın çeşide rastladım. Yalnız çeşitlerin fotoğrafları yok kimisinde. Hal böyle olunca kullandığım marulun adını tam bulamadım desem inanır mısınız? Yedikule marulunun iri kıyımı, göbekli bir şey. 

Ha tarifte domates yok, bildiğiniz çilek var. “Sağlıklı Lezzetler” programını yapan Ellie Krieger’in icadı. Bir de böyle denemek istemiş. Diyetisyendir, bir bildiği vardır dedim, takip ettim kendisini. Sonuç, lezzetli!

Çilekli Salata

Malzemeler ( 4 kişilik):

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağıı,
  • 1 yemek kaşığı balsamik sirke,
  • Az miktar tuz,
  • 250 gr çilek,
  • Uzun yapraklı göbek marul,
  • 125 gr Mozarella peyniri

Yapılışı:

Çilekleri yıkayıp yapraklarını kesin. Enlemesine ince dilimlere ayırın. Zeytinyağı, balsamik sirke ve tuz ile sos hazırlayın. Bu sosun yarısını çileklerin üzerine döküp meyvelere zarar vermeden karıştırın.

Göbek marulu, yapraklarına ayırıp yıkayın. Sularını süzdürdükten sonra kağıt havlu ile kurulayın. Bıçakla iri parçalara kesin.

Geniş bir salata kasesi içine marulları alıp kalan sos ile karıştırın. Üzerine çilekleri ve küp küp kestiğiniz mozarella peynirini dağıtın.

İzleyiciler