Çilekli Mini Milföy Pasta

Günde 3 öğün çilek yemeyi sevenlerdenim. Her çilek sezonu bol bol tarif vereyim diyorum ancak kısmet olmuyor. Bunun daha çilekli keki, kurabiyesi, tartı, çikolataya bulanmışı filan var. Taşınma öncesi kolaya kaçıp hazır malzemelerden, ancak çileğe gül goncası şekli vererek şık mini pasta hazırladım. Bu pastaların hemen yenmesi gerekiyor. Çünkü çileklere gül şekli verildikten sonra bekletildiklerinde kararma, kuruma oluyor. Bir süre sonra yiyecekseniz çileklerin üzerine fırçayla jöle sürmek çözüm olabilir. Pastanelerde meyveli pastalar için kullanılan bir yöntem.

Diğer handikap da çileği yapraklarıyla kullanmak. Onların büyük bölümü kremaya bulanıyor. Yerken yaprakları koparayım derken eller kirleniyor. Bu duruma takılan olursa çilek yapraklarını kullanmayıp taze nane yapraklarıyla aynı havayı verebilirler. Pastaları da iki lokmada hooop diye yeyiverirler.

cileklimilfoypasta

Çilekli Mini Milföy Pasta

Malzemeler (6 mini pasta)

  • 6 adet kare milföy hamuru
  • 1 paket (70 gr) krem şanti
  • Krem şanti paketinin üzerinde belirtilen miktarda süt
  • 6 adet orta boy çilek (yapraklı)

Yapılışı:

Milföy hamurlarını yumuşayıncaya kadar oda ısısında bekletin. Fırını milföy paketinde belirtilen sıcaklıkta ısınmaya alın.

milfoy Hamurlardan kalıp veya bardak ağzı ile yuvarlak parçalar kesin. Pişirme kağıdı serili tepsiye dizip kızarıncaya dek pişirin. Kremayı üzerlerine sıkmadan önce soğumalarını sağlayın.

Krem şantiyi paketin üzerinde belirtilen, sert kıvam elde edeceğiniz miktardaki sütle çırpın. Krema torbasına yıldız uç takın.

krematorbasi

Torbayı rahat doldurabilmek için bardak içine yerleştirin. Krem şantiyi içine doldurup buzdolabında bekletin.

Çilekleri saplarıyla birlikte birkaç kez bol suda yıkayın. Kağıt havlu ile sularını alıp tamamen kurutun. İnce uçlu bıçak ile dış kenarlarda bir sıra yaprak kesikleri atın.

cilekgul1

Ortada kalan parçayı da 2-3’e ayırın.

cilekgul2

Milföy hamurlarının üzerlerine, yuvarlağın dışından içine doğru olmak üzere krema sıkın. Gül şekilli çilekleri üzerlerine yerleştirin.

İzleyiciler