Kaş Yapayım Derken Aşk Yaptım

Juliette Binoche ve Johnny Deep’in başrollerini paylaştığı “Çikolata” filmini çok başarılı bulurum. Çikolatanın canlılar üzerindeki etkisini masalsı bir şekilde anlatır. Günün biri kızıyla birlikte bir kasabaya taşınan kadın, kasaba halkının hayatını değiştirecek ilk adımı atar. Günler geçtikçe çikolata tutkusu yayılır, aşıklar çikolatadan aldıkları cesaretle birbirlerin açılır, dertli olanlar onda deva bulur, kasabaya neşe gelir.

Film çikolataya dair ne varsa anlatır: Tutku, aşk, romantizm, mutluluk, gençlik enerjisi… Ya siz çikolatada ne buluyorsunuz? Gelin bunu, “Çikolata Çanağındaki Aşk Patlamaları”ndan birini ağzımıza atıp mis kokusu genizimize yayıldığında düşünelim…

Malzemeler:

Trüf:

 • 220 gr bitter(%45 kakao oranlı) çikolata,
 • 250 gr sütlü çikolata,
 • 300 gr krema,
 • 2 yemek kaşığı portakal aromalı likör,
 • 1 yemek kaşığı hazır kahve,
 • ½ çay kaşığı vanilya,
 • 2 silme yemek kaşığı pudra şekeri,
 • 2 silme yemek kaşığı kakao tozu,
 • 10 adet çilek

Çikolata Çanağı (2 çanak )

 • 200 gr bitter (%45 kakao oranlı) çikolata,
 • 200 gr beyaz çikolata,
 • 2 kauçuk balon,
 • 2 küçük kase,
 • Bir miktar seloteyp,
 • Pişirme kağıdı,
 • 1 tabaka asetat

Trüflerin Yapılışı:

Bitter çikolatanın tamamını, sütlü çikolatanın 220 gr’ını bıçakla keserek küçük parçalara ayırın ve büyük bir kaseye koyarak kenara ayırın. Kremayı tencerede ısıtın. Kaynamasına izin vermeden ocaktan alıp 30 saniye kadar bekletin. Sonra çikolata kırıklarının üzerine yavaşça dökün ve bir çırpıcıyla çikolatalar tamamen eriyinceye dek karıştırın.

Bu karışıma; likörü, kahveyi ve vanilyayı ekleyip harmanlayın. Kasenin ağzını streç film ile sarıp 8-10 saat buzdolabında bekletin. Süre sonunda trüf hamurundan çay kaşığı ile parçalar alarak avuçlarınızın içinde yuvarlayın. Yarısını kakao tozuna, yarısını da pudra şekerine bulayın.

Kalan 30 gr sütlü çikolatayı da benmari usulü eritin. Yıkanmış, üzerinde sapları olan çilekleri çikolataya bulayın. Pişirme kağıdı üzerinde buzdolabında hafifçe donana kadar bekletin. Çilekler üzerinde pürtüklü bir görüntü oluşturmak için, çileklerin çikolatalı taraflarını tel süzgeç üzerinde gezdirin. Servis edinceye dek buzdolabında bekletin.

Çikolata Çanaklarının Yapılışı:

Balonları, iki avucunuzu birleştirdiğinizde ortaya çıkan büyüklük kadar şişirin. Balonun ağzını elinizde çevirerek düğümleyin. Düğüm yaptığınız noktaya bir parça seloteyp yapıştırın. Bunu yapmamızın nedeni, balonun havasını çıkaracağımız zaman tek parça olarak kalmasını sağlamak. Balonun düğümlü tarafını kasenin iç kısmına getirin. İki yandan seloteyple yapıştırarak balonu sabitleyin.

Bitter çikolatanızın yarısını bıçakla küçük parçalara kesin. Bir tencere içinde suyu ısıtın. Üzerine, suya değmeyecek şekilde kase yerleştirin. Bu kaseye çikolata parçalarını ekleyin. Suyun kaynamasına izin vermeden arada karıştırarak çikolatayı eritin. Çikolatanın sıcaklığını test etmek için bir miktarını dudaklarınıza dokundurun. Yakmıyorsa balonların üzerinden akıtarak ilk katmanı yapın. Balonları buzdolabında 30 dakika bekletin.

Bu arada beyaz çikolatayı aynı şekilde eritin. Süre sonunda balonlar üzerinde ikinci katmanı yapın. Buzdolabında 30 dakika bekletin. Bitter çikolata ile 3. katmanı yapıp aynı sürede bekledikten sonra sıra son katmana geldi. Beyaz çikolata ile tasınıza zig zag şekiller verecek şekilde çikolatayı akıtın. Bir miktar çikolatayı tasınızın zemine oturacağı bölümü yapmak için ayırın.

Son katmanı da 30 dakika bekledikten sonra balonlarınızı taslarından çıkarın. Düğüm yerine yakın yapıştırdığınız seloteypin üzerinden keskin bıçakla küçük bir delik açın ve yavaş yavaş havasının inmesini bekleyin. Dikkatli şekilde balonu çikolata tasından ayırın. Kenarlarda kopan parçalar olabilir. Mutfak makası ile kenarları zig zag şeklinde keserek son düzenlemeyi yapın.

Asetat üzerine kalan çikolataları dökerek 6-7 cm çaplı daire oluşturun. Çikolata çanaklarını üzerine oturtun, buzdolabında 20 dakika beklettiğinizde çanaklarınız sunuma hazır hale gelecek. Çanaklarınızın içine trüf toplarını ve çilekleri yerleştirerek düzenleyin ve servise sunun.

İzleyiciler